Takhle vypadá nejkrásnější bydlení Čechů a Slováků. Bodoval byt v Praze i dům na vsi

Takhle vypadá nejkrásnější bydlení Čechů a Slováků. Bodoval byt v Praze i dům na vsi
Dominantním prvkem vinárny je velká dubová skříň s různými odrůdami vín a samoobslužným automatem.
V Kategorie Interiér roku - SOMFY zvítězily kanceláře, které jsou v historické budově bratislavské teplárny navržené Dušanem Jurkovičem. Moderní sdílený prostor pro práci jednotlivců i celých firem navrhlo studio Perspektiv.
V kategorii veřejný interiér, kam spadají hlavně restaurace, kavárny a hotely, zvítězila vinárna nazvaná WineList v pražském Karlíně od studia Collarch.
Iniciátorem rekonstrukce byli potomci původních majitelů, kteří tuto budovu převzali ve velmi špatném technickém stavu. Jejich záměrem bylo proměnit cenné budovy v příjemné moderní bydlení s respektem k různorodému charakteru hospodářských i obytných částí a ve vazbě na unikátní přírodní okolí.
Foto: Studio Flusser
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 1. 5. 2022 16:18
Mezonetový byt, penzion, vinárna i rodinný dům na vsi oslovily mezinárodní porotu soutěže Interiér roku, jež už sedmým rokem vybírala nejkrásnější bydlení z Česka a Slovenska. Absolutním vítězem všech kategorií se stal pražský byt se symbolem 69 od studia No Architects. "Číslo 69 je numerickým vyjádřením jing a jang a symbolem stability nebo třeba harmonie,“ vysvětlují vítězové.

Interiér roku pořádá Institut bytového designu. Hlavní cenu, kterou navrhl designér Václav Mlynář ze sklárny Bomma, si vítězné studio převzalo v úterý večer v pražském Centru současného umění DOX. Porota letos vybírala z celkem dvou stovek přihlášených projektů a kromě mezonetového bytu v Praze na Žižkově ocenila například i rekonstrukci domu v malé obci jihočeského kraje, novostavbu na Moravě, kanceláře a nízkonákladovou rekonstrukci na Slovensku i vinárnu v pražském Karlíně.

Svého favorita letos poprvé vybrala i veřejnost, podívejte se na vítěze v jednotlivých kategoriích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy