Takhle bude vypadat město budoucnosti. Kvůli přelidněnosti se budou domy vznášet

Magazín Magazín
16. 11. 2019 23:24
Profesor Georges Kachaamy vyučuje na univerzitě v Dubaji a přes deset let se snaží přijít na způsob, jak architekturu přizpůsobit veřejnému prostoru. Lidstvo podle něj žije v době, kdy je klidné místo velkou vzácností. Na týdnu designu v Dubaji teď představil modely futuristických domů, které se vznáší nad zemí.

Levitující oázy vyvíjel Georges Kachaamy od roku 2009. Ředitel Centra pro výzkum a profesor Americké univerzity v Dubaji chce přijít na způsob, jak architekturu osvobodit od svazujících hranic zemské půdy. 

Podle profesora začíná být na zemi málo prostoru. V roce 2023 bude žít na planetě osm miliard lidí, už teď ale některá velkoměsta trpí pod záplavou lidí, aut i dopravních prostředků, které jsou součástí veřejného prostoru.

Kachaamy si myslí, že lidstvo musí začít stavět ve vzduchu. Na týdnu designu v Dubaji představil modely futuristických domů, které se vznáší nad zemí. Vznášedla osvobodí lidi od jejich každodenní rutiny, zatím ale fungují jen ve zmenšeném měřítku. 

Největší model na veletrhu má dva metry. Kachaamy použil systém magnetické levitace, která funguje na bázi protipólů, a tím drží daný objekt nad zemí. Své modely tiskne na 3D tiskárně z velmi lehkého materiálu.

"Stačí jen vybalancovat váhu objektu a sílu technologie," prozradil Kachaamy americké televizi CNN a dodal, že vznášedla o velikosti domu nejsou sci-fi. "Neexistuje lepší způsob, jak vyvinout architekturu budoucnosti, než o ní snít, testovat ji a následně ji uvést do praxe."

Podle vědce mají domy ve vzduchu mnoho výhod. Ve veřejném prostoru by mohlo být víc zeleně, levitující architektura by odolala přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení nebo záplavy. 

Kachaamy věří, že první levitující dům vznikne ještě za jeho života. K sestavení tak velkého vznášedla ale potřebuje najít vhodné materiály, aby překonal zemskou gravitaci. Už dnes je podle něj možné sestrojit například magnetické výtahy, které by mohly jezdit šachtou nahoru i do strany. 

Plovoucí města nezaskočí stoupání hladiny oceánů. Mají je tvořit jednotlivé ostrovy

Architekti ze společnosti Oceanix ve spolupráci s programem OSN navrhli, jak by lidé mohli žít na moři. | Video: Oceanix, Barbora Báštěcká
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy