Staví pomocí soli, bahna i chaluh. Unikátní metoda zaujala i autora Tančícího domu

Staví pomocí soli, bahna i chaluh. Unikátní metoda zaujala i autora Tančícího domu
Na největší přehlídce designu, která je pod názvem Designblok do neděle přístupná na Smíchově, se v rámci panelových přednášek studia Haenke představil Atelier Luma. Jeho designéři se specializují na přírodní minerály či drobné rostliny, které za pomoci slunce a větru mění ve stavební materiál či lepidlo vhodné k designu interiérů. To vše bez emisí oxidu uhličitého. Jejich doposud největší autorské dílo se nachází v budově Franka Gehryho nazvané The Tower (Věž).
"Solné panely jsme schopní odčerpat za 15 dní. Vynalezli jsme udržitelný materiál, který nevzniká desítky let, nýbrž během pár dní, a to bez pomoci přidané energie. Potřebujeme k tomu akorát vítr a slunce. Nevýhoda soli je ale ta, že se dá "pěstovat" jen v létě," říká Boelen.
"Sůl je kvalitní a trvanlivý materiál, který má v interiéru dobré klimatické vlastnosti a například i zpomaluje proces hoření v případě požáru," říká umělecký šéf Atelieru Luma Jan Boelen.
Kromě soli studio zkoumá i vlastnosti nevyužitého typu půdy, jako je bahno, rašeliniště nebo vyschlá říční koryta. Z nich pak vytváří například obklady a dlaždice.
Foto: Adrian Deweerdt
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 10. 2021 15:18
Na největší přehlídce designu, která je pod názvem Designblok do neděle přístupná na pražském Smíchově, se představil i progresivní Atelier Luma. Jeho designéři se specializují na přírodní minerály či drobné rostliny, které za pomoci slunce a větru mění ve stavební materiál nebo lepidlo vhodné k designu interiérů. To vše bez produkce oxidu uhličitého.

Stavitelství ročně produkuje téměř 40 procent všech emisí oxidu uhličitého. Atelier Luma se proto začal specializovat na vývoj stavebního materiálu, který nepotřebuje žádnou přidanou energii a vytváří ho sama příroda. Smyslem jeho práce je nahradit umělé materiály udržitelnými zdroji z přírody. K tvorbě biomateriálu designéři využívají lokální zdroje, jako jsou zbytky ze slunečnicových semínek, sůl nebo chaluhy z delty řeky Rhony a za pomoci větru a slunce je přetváří v hotové produkty. 

Sérii panelových debat věnovaných designu, rostlinám a udržitelnosti pořádá studio Haenke. Podívejte se v galerii, jak Atelier Luma využívá krystaly soli a chaluhy k designu interiéru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 1 hodinou

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 1 hodinou

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy