Čína postaví do roku 2023 další stavbu od Zahy Hadid. Praha na tu první stále čeká

Čína postaví do roku 2023 další stavbu od Zahy Hadid. Praha na tu první stále čeká
Čínský Šen-čen, který má asi dvanáct a půl milionu obyvatel a patří mezi nejrychleji rostoucí města na světě, se rozhodl směrovat veškeré vědecké a technologické inovace do jedné čtvrti jménem Guangming Science City. Právě tady bude stát do roku 2023 nové muzeum od studia Zaha Hadid Architects, které se stane hlavní ikonou nové oblasti.
Vrásky hmoty jsou více rozpoznatelné z pohledu od parku, kam se budova postupně  otevírá.
Praha má oproti Šen- čenu jen zhruba desetinu obyvatel, ale také menší rozlohu a za sebou několik set let vývoje. Jednu z nejstarších částí města, okolí Masarykova nádraží, čeká revitalizace podle návrhu Zaha Hadid Architects.
Návrh na novou čtvrť architektka dokončila těsně před svou smrtí. O nové "Masaryčce" se proto hovoří jako o jejím pomníku. Má několik fází, jako první by se měla realizovat část okolo Masaryčky, v druhé fázi pak karlínská oblast u Florence.
Foto: Zaha Hadid Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 12. 2020 11:30
Čínské velkoměsto Šen-čen bude mít další stavbu od jedné z nejvlivnějších žen světa, Zahy Hadid. Přestože architektka v roce 2016 nečekaně zemřela, její filozofie žije dál díky stejnojmennému studiu, které vede spoluzakladatel Patrik Schumacher. Nová organická stavba pro muzeum vědy a techniky vypadá jako zvrásněná hmota s mnoha balkony a bude perlou nové čtvrti zvané Guangming Science City.

Studio Zaha Hadid Architects si slibuje, že muzeum dokončí do roku 2023, tedy ve stejné době, kdy by v Praze měla být už v pokročilém stadiu výstavba první fáze nové "Masaryčky". Projekt pro Česko, který Zaha Hadid dokončila před svou smrtí, se od roku 2016 změnil, z pera světoznámé ženy ale vzejde alespoň část nové čtvrti. Obě díla, která studio navrhlo v odstupu čtyř let, si můžete porovnat v naší galerii. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy