Zemřel umělec, který měl ve střeše obřího žraloka. Roky kvůli tomu bojoval s úřady

Magazín Magazín
8. 4. 2019 18:00
Chtěli vytvořit symbol války, instalaci jim ale zatrhli úředníci. Haddingtonský žralok, umělecká socha z roku 1986, je největším pozůstatkem britského umělce a novináře Billa Heineho, který minulý týden zemřel v Oxfordu. Socha je symbolem odhodlání a vytrvalého boje dvou umělců s městskou byrokracií.
Haddingtonský žralok z roku 1986 je symbolem války i britského podivínství.
Haddingtonský žralok z roku 1986 je symbolem války i britského podivínství. | Foto: Shutterstock

Jednoho večera v roce 1986 seděl Bill Heine na schodech svého nového domu v Oxfordu, popíjel skleničku vína a přemýšlel, jak obydlí vdechnout nový život. V jednotvárné ulici na okraji města mu něco chybělo, připomíná britský deník The Guardian odkaz novináře a umělce, který zemřel začátkem dubna. Bylo mu 74 let.

Heine chtěl už dlouho vytvořit symbol, který by odkazoval na barbarství a zranitelnost ve válce mezi Američany a zeměmi na Blízkém východě. Z nesnází ho dostal jeho dlouholetý kamarád a sochař John Buckley, který přišel s nápadem instalovat na střechu osmimetrového žraloka. 

Obří ryba, která jako by spadla z nebes a propadla se střechou domu v oxfordské ulici, Buckleyho napadla při vzpomínce na dovolenou v Mexiku. Při plavbě Karibikem se mu rozbil kajak, a tak na břeh musel doplavat. "Byl jsem připravený na pořádný kousanec. Je to podobně strašidelné, jako se koukat na nebe a čekat, až něco spadne," řekl Buckley.

Práce na žralokovi trvaly zhruba tři měsíce. S konečnou instalací pomohli Heinemu dobrovolníci, kteří sochu zasadili do díry ve střeše. "Povedlo se to akorát dokončit, když šel ráno kolem pošťák," zavzpomínal Buckley. Ještě ten samý den o žralokovi věděl celý Oxford.

Magistrát sochu okamžitě zakázal. Architekti tvrdili, že žralok je staticky nestabilní a může spadnout na kolemjdoucí v ulici. Za sochu se postavila veřejnost a lokální umělci. Studie navíc potvrdila, že instalace nikoho neohrožuje, a tak začal byrokratický boj s tamními úřady. 

Celý spor o žraloka trval šest let. Umělcům a dalším aktivistům se nakonec podařilo získat na svou stranu některé politiky, kteří sochu využili především k populismu. Po šestiletém sporu dostal žralok od úředníků zelenou.

Patrick Gray, který žije v Oxfordu celý život, popsal Heineho jako člověka, jenž dokázal inspirovat ostatní. "Jednou k nám přijel na návštěvu z Ameriky dvanáctiletý chlapec. Byl po příjezdu celý zoufalý a nešťastný, tak jsem ho vzal podívat se na ten dům. Odcházel s obrovským úsměvem na tváři," dodal Gray.

Bill Heine zemřel minulý týden v Oxfordu. Žralok tak zůstal jeho největším odkazem, ale i symbolem války, britského podivínství a úporného boje s byrokracií. 

Podívejte se na video: Výtvarník Jakub Nepraš vytvořil unikátní světelnou instalaci. Připomíná včelí roj

Výtvarník Jakub Nepraš vytvořil unikátní světelnou instalaci. Připomíná včelí roj | Video: České galerie
 

Právě se děje

Další zprávy