Město v přírodě. Mladý starosta mění Českou Kamenici v krásné místo pro život

Město v přírodě. Mladý starosta mění Českou Kamenici v krásné místo pro život
Česká Kamenice leží v okrese Děčín na Ústecku a má tu výhodu, že ji obklopuje krásná příroda chráněných krajinných oblastí Lužické hory, Labské pískovce a České středohoří. Historické centrum asi pětitisícového městečka je navíc památkovou rezervací.
Jednou z největších památek je barokní stavba kaple narození Panny Marie. Její kopuli s opěrnými pilíři zdobí sochy světců od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa.
... a na stolech jsou k dostání mapy města i okolí s novým vizuálem. "Největší problém byl se jako město vůbec definovat. Říct si, jaký máme potenciál nejen pro obyvatele, ale i pro turisty. Zjistili jsme, že naší největší devízou je historická architektura a samotná příroda, v podstatě se tu stírají hranice mezi tím, co vytvořila příroda a co člověk," říká vedoucí kultury a cestovního ruchu Vendula Fedorčáková, která se starostou úzce spolupracuje na rozvoji města.
Schůdky vedou mezi skalními masivy. Myší dírou se dá dostat až na nejvyšší bod skalisek.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 24. 7. 2021 13:37
Česká Kamenice v Lužických horách postupně vzkvétá. Od roku 2018, kdy do vedení obce nastoupil třiadvacetiletý Jan Papajanovský, se podařilo najmout městského architekta Jana Macha a společně s ním připravit několik projektů, které mají z obce vytvořit kvalitní místo pro život. V odlivu obyvatel může podle starosty pomoct prodej pozemků, obecní bydlení, kvalitní veřejný prostor i architektura.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy