Statek u Okoře se prodával jako rodinné stříbro. Je v něm kavárna i jezdecká škola

Statek u Okoře se prodával jako rodinné stříbro. Je v něm kavárna i jezdecká škola
Malá kavárna je novým místem k zastavení po cestě na Okoř, ale také centrem pro místní z blízkého okolí. Manželé si ji otevřeli spíše pro potěšení, vzhledem k tomu, že v celé obci není voda ani odpady, se jim podle Němcové podnikání příliš nevyplatí.
V přízemí domu vznikly dvě místnosti, které od sebe odděluje chodba ústící na rozlehlý dvůr.
Do budoucna by Němcovi chtěli investovat i do rekonstrukce původních stájí pro koně. Jezdeckou školu zatím pronajímají lidem z oboru, kteří kromě dvora využívají i první patro samotného statku.
Architekti ze studia Objektor na dvoře navrhli i nové zázemí pro zaměstnance, které citlivě navazuje na půdorys dvora a hlavní budovu.
Foto: Alex Shoots Buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 4. 2022 6:00
Dvůr v Noutonicích ve Středočeském kraji se po několik staletí dědil z generace na generaci. Poslední majitelka, jíž v žilách proudila krev rodiny Trojanů z nedaleké Okoře, už ale o stavení neměla sílu pečovat, a dům tak poprvé v historii přešel do cizích rukou. Koupili ho podnikatelé z Prahy, kteří ve statku vybudovali kavárnu a navázali na chov koní a jezdeckou školu.

Alena Němcová a její muž si statek v Noutonicích vyhlédli na internetu. "Kupovali jsme ho od majitelky, která ho získala zpět v restitucích a měla v plánu v domě zřídit hotel, ale nakonec z toho záměru ustoupila a na dvoře vybudovala stáje pro koně. Její děti nechtěly stavení převzít, a tak se rozhodla, že své dědictví prodá. Kavárnu pro místní a cyklisty jsme v domě zřídili spíše z nadšení, podnikat se totiž v obci nikomu nevyplatí, " popisuje majitelka, která provoz dotuje z dalších nemovitostí. 

Stavení, které dnes nese název Kafé u Žlabu, nechala majitelka zrekonstruovat podle návrhu studia Objektor. I přes moderní zásahy zůstala uvnitř domu atmosféra starých časů, podívejte se. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Teploty poprvé pokořily tropickou třicítku, na jihu Moravy bylo přes 31 stupňů

Česko dnes zažilo první tropický den letošního roku, kdy teploty vystoupají alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíc naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 stupně. Tropické počasí panovalo také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. Teplotní rekordy padly zhruba na třetině stanic, které měří alespoň 30 let, uvedl Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Blížící se studená fronta ale vedra posledních dní ukončí a v nejbližší době se tropické teploty nečekají.

Loni meteorologové zaznamenali první tropický den o deset dní dní dříve, 10. května, předloni zase až 13. června a třeba v roce 2018 už 3. května.

Nejčastěji dnes padaly teplotní rekordy z 20. května roku 1979. Je to příklad Kuchařovic nebo Českých Budějovicích, kde bylo 30,8 stupně Celsia, zatímco maximum před 43 lety mělo hodnotu 29,2 stupně Celsia. V Havlíčkově Brodě sice teplota zůstala pod tropickou třicítkou, přesto tam překonali teplotní rekord z roku 1924. Meteorologové tam naměřili 29,4 stupně Celsia, o stupeň víc než před 98 lety.

V Plzeňském kraji bylo odpoledne nejtepleji v Plzni - Bolevci. Přístroje tam ukázaly 30,9 stupně Celsia, což je o jednu desetinu stupně víc, než byl dosavadní rekord stanice z roku 1979, řekl ČTK Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na dalších stanicích západních Čech se teploty přes hranici 30 stupňů nedostaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy