Statek u Chebu byl ruina, pár ho koupil a 17 let opravoval. Teď vypadá jako z pohádky

Statek u Chebu byl ruina, pár ho koupil a 17 let opravoval. Teď vypadá jako z pohádky
"Zděný dům jsme opravovali až jako poslední v řadě. V přízemí jsme navrhli variabilní místnost, kam se lidé mohou schovat před deštěm v případě svateb nebo narozeninových oslav," říká majitelka Alice Dvořáková.
V přízemí je velká společenská místnost s kuchyní a pecí s tmavě zelenými, keramickými obklady.
Statek s rybníkem se nachází za přeškrtnutou značkou obce zvané Salajna, která slovy majitelů leží "až na konci světa". Dvě stě let starou budovu si pár pořídil před sedmnácti lety, a přestože se v ní zčásti propadala střecha, časem se mu podařilo vrátit stavbě původní kouzlo a zřídit v ní penzion.
V pokojích jsou odhalené trámy a na zdech jsou čitelné obrysy původního i nového hrázdění.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 10. 2021 6:00
Salajna je vesnička nedaleko Chebu. Je jedním z mála míst, kde se dá najít tradiční lidová architektura, která byla typická pro nejzápadnější část Čech. Z celkem dvaceti statků postavených v úzké, ale dlouhé vesnici jich časem zbylo jen devět. Jeden z nich před 17 lety koupili manželé z Mariánských Lázní a postupně mu navrátil původní kouzlo. Dnes je z něj penzion i krásné místo na svatby.

Statek Salajna je kulturní památkou a je charakteristický svým modročerveným roubením, které bylo typické pro lidovou architekturu nejodlehlejšího a nejzápadnějšího kouta Česka. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Podívejte se na jeden z nejpůsobivějších penzionů v Česku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy