V Borotíně zachraňuje barokní dvůr. Lidé si mysleli, že je konec, byl na odpis, říká

V Borotíně zachraňuje barokní dvůr. Lidé si mysleli, že je konec, byl na odpis, říká
Dnes je statek díky Tejnorovi opravený a v novém hávu. Působí jako dům z pohádky.
"Byla to ruina a většina lidí si myslelo, že je s dvorem konec. Budovy byly v podstatě na odpis," popisuje místní patriot, který dvoru postupně navrací původní podobu.
Stavební práce pokrývá částečně ze svého a také z dotací, které získává od ministerstva kultury a jihočeského kraje.
Památkou byl později prohlášený i statek, jež se pro památkáře stal jedním z příkladů kvalitní lidové architektury, a to i přes skutečnost, že většina budov neměla v té době krovy ani střechu.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 5. 2022 6:01
Hospodářský dvůr v Borotíně na jihu Čech měl dlouho smůlu na majitele. Barokní a klasicistní budovy, které stojí u zříceniny hradu zvaného Starý zámek, se od restitucí jen přeprodávaly, aniž by se dočkaly oprav. V roce 2010 se proto o místo začal zajímat místní rodák a patriot Milan Tejnor. "Dvůr dostal dost na frak. Zloději v něm ukradli vše, co šlo, včetně třeba ručně tesaných trámů," říká.

Nejstarší budovy v Barokním dvoře Borotín vznikly ještě před třicetiletou válkou a ač zůstaly zachované jen zčásti, z pohledu lidové architektury jsou dnes tím nejcennějším, co dvůr nabízí. Milan Tejnor je zachraňuje dvanáctým rokem, částečně ze svých úspor a také z dotací, s nimiž mu pomáhá hlavně ministerstvo kultury. Několikrát do roka navíc na statku pořádá kulturní akce. "Buď se dá zachránit dům a tím skončit, nebo se pro něj vymyslí ještě nějaká přidaná hodnota, aby to místo zase ožilo. Myslím, že i druhá část je důležitá, protože to místo může být důstojně opravené, ale pokud v něm nejsou lidé, je v podstatě mrtvé," říká rodák z Borotína.

Podívejte se, jak to na statku funguje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy