Ze staré stodoly vzniklo zajímavé infocentrum. Dům se sedlovou střechou oživí Opavsko

Ze staré stodoly vzniklo zajímavé infocentrum. Dům se sedlovou střechou oživí Opavsko
Infocentrum a kulturní dům v Píšti stojí na pozemku o velikosti něco málo přes tisíc metrů čtverečních.
V těsném sousedství nové usedlosti se nachází kaplička a kostel svatého Vavřince z 18. století, kde se dříve scházeli poutníci z širokého okolí.
Právě historie místa byla podnětem k vybudování kulturního centra. "Myšlenka vznikla už v roce 2005, kdy jsme zahájili projekční práce a stavební řízení. Realizace ale začala až po více než deseti letech," uvádí architekti a autoři domu Jiří Knesl a Jakub Kynčl.
Komplex je rozdělen do dvou částí - v bývalé stodole je infocentrum, kulturní sál či bufet.
Foto: knesl-kyncl.com
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 8. 2019 11:24
V jedné z nejstarších obcí na Opavsku vzniklo nové informační a kulturní centrum. Stavba v dvoutisícové vesnici Píšť, která leží v česko-polském pohraničí, navazuje na tradici venkovských staveb a poutních míst. Tamním usedlíkům nabízí velký sál, "piazzettu", bufet a knihovnu. Turisté se v centru dozví například o historii kostela svatého Vavřince, který leží v těsném sousedství. Moderní sedlácký dům dokončili po deseti letech od architektonického návrhu, na výsledek se podívejte.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy