Ze staré stodoly vzniklo zajímavé infocentrum. Dům se sedlovou střechou oživí Opavsko

Ze staré stodoly vzniklo zajímavé infocentrum. Dům se sedlovou střechou oživí Opavsko
Infocentrum a kulturní dům v Píšti stojí na pozemku o velikosti něco málo přes tisíc metrů čtverečních.
V těsném sousedství nové usedlosti se nachází kaplička a kostel svatého Vavřince z 18. století, kde se dříve scházeli poutníci z širokého okolí.
Právě historie místa byla podnětem k vybudování kulturního centra. "Myšlenka vznikla už v roce 2005, kdy jsme zahájili projekční práce a stavební řízení. Realizace ale začala až po více než deseti letech," uvádí architekti a autoři domu Jiří Knesl a Jakub Kynčl.
Komplex je rozdělen do dvou částí - v bývalé stodole je infocentrum, kulturní sál či bufet.
Foto: knesl-kyncl.com
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 8. 2019 11:24
V jedné z nejstarších obcí na Opavsku vzniklo nové informační a kulturní centrum. Stavba v dvoutisícové vesnici Píšť, která leží v česko-polském pohraničí, navazuje na tradici venkovských staveb a poutních míst. Tamním usedlíkům nabízí velký sál, "piazzettu", bufet a knihovnu. Turisté se v centru dozví například o historii kostela svatého Vavřince, který leží v těsném sousedství. Moderní sedlácký dům dokončili po deseti letech od architektonického návrhu, na výsledek se podívejte.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy