Stavení ve středních Čechách zbourali a postavili nový dům. Má výhled jako z kajuty

Stavení ve středních Čechách zbourali a postavili nový dům. Má výhled jako z kajuty
Jádrem domu je jídelna s kuchyní, z níž se dá vstoupit ven na zahradu.
Autoři stavby se snažili o to, aby chalupa co nejvíce propojovala interiér s okolní zahradou a přitom stále připomínala původní, venkovské stavby.
Zatímco do přízemí směřovali architekti všechny společné prostory, nahoře v patře už má každý člen rodiny své soukromí.
Dům s dírou, pracovně zvaný Chata Polanka, se nachází v malé středočeské obci nedaleko Prahy. Navrhl ho ateliér pražské architektky Lenky Míkové, kterou rodina původně oslovila s rekonstrukcí starého stavení.
Foto: Tomáš Souček
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 6. 2022 6:00
Starou chalupu ve středních Čechách chtěla čtyřčlenná rodina původně zrekonstruovat. Když ale zjistila, že je v havarijním stavu, nechala si navrhnout dům od architektky Lenky Míkové. Novostavba zaujme jednoduchou estetikou, přesto v sobě skrývá určité kouzlo.

Dům s dírou, pracovně zvaný Chata Polanka, začalo studio architektky Lenky Míkové navrhovat před čtyřmi lety. "Pro zachování venkovského rázu jsme se snažili držet původního objemu chalupy, ačkoliv by kvůli velmi hlídanému rozpočtu stačil menší. Uvnitř dům zůstává relativně malý a kompaktní - čímž vyhovuje majitelům, kteří ve svém druhém domově chtěli být primárně spolu pohromadě a blízko přírodě," popisuje autorka stavby.

Podívejte se, jak dům vypadá uvnitř.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy