Špinavý "Smícháč" oživil market vystavěný za 35 dní. Má záchody pro třetí pohlaví

Špinavý "Smícháč" oživil market vystavěný za 35 dní. Má záchody pro třetí pohlaví
Market staví na reversibilní architektuře, to znamená, že veškerý materiál, který byl použitý na jeho stavbu, se dá znovu použít. Část některých konstrukcí, jako jsou stánky nebo dřevo, už byla použita právě na smíchovském parkovišti.
A takhle místo vypadá dnes.
Manifesto se s novým místem rozhodlo otevřít otázku pohlaví. Jako první v Česku má záchody pro nebinární lidi, tedy ty, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou, popřípadě prošli změnou pohlaví.
Market pod značkou Manifesto je v Praze poměrně známý. Už pár let úspěšně funguje na volných pozemcích na Florenci a donedávna oživoval také prázdné provizorní parkoviště vedle Národního domu na Smíchově. Majitel pozemku však společnosti vypověděl smlouvu a ta musela pro tržnici najít nové místo.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 9. 2021 6:00
Nebude trvat dlouho a nevzhledná část města u zastávky Knížecí se promění v moderní městskou čtvrť. Za plechovou zdí u parkoviště autobusů za Ženskými domovy už rostou rezidenční budovy, které mají nabídnout bydlení pro tisíce lidí. V souvislosti se sociálně-kulturní proměnou druhé strany Anděla vzniklo na místě bývalé vietnamské tržnice nové Manifesto, které nabízí gastronomii z půlky světa.

Market pod značkou Manifesto je v Praze poměrně známý. Už pár let úspěšně funguje na volných pozemcích na Florenci a donedávna oživoval také prázdné provizorní parkoviště vedle Národního domu. Majitel pozemku ale Manifestu na Smíchově vypověděl smlouvu, a tak společnost musela pro konstrukci najít jiné místo.

Pod vedením architektů Chybík+Krištof se většina materiálu rozebrala a odvezla na nedaleký pozemek dopravního podniku u zastávky autobusů Na Knížecí. Výstavba upraveného tržiště trvala 35 dní, organizátoři ale museli čekat do 3. září na povolení otevřít. Kromě stánků s kvalitní gastronomií má tržiště zelené stěny, skleník na pěstování bylinek i záchody pro nebinární lidi, tedy ty, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy