Béžová princezna od Loose byla hotová za rok. Je to nafukovací dům, říkají majitelé

Béžová princezna od Loose byla hotová za rok. Je to nafukovací dům, říkají majitelé
Takzvaná Winternitzova vila, které se dle barvy fasády dříve přezdívalo Béžová princezna, stojí poblíž Malvazinek v Praze 5. Je považována za poslední dílo průkopníka moderní architektury, brněnského rodáka Adolfa Loose.
... a hned tři terasy, jež jsou součástí každého patra. Adolf Loos, který by letos oslavil 150. narozeniny, vilu navrhl společně s architektem Karlem Lhotou v roce 1931 pro rodinu právníka Josefa Winternitze. Oproti své starší sestře, Müllerově vile na pražské Ořechovce, je ta smíchovská menší, některými architektonickými prvky, barvami i stylem se jí ale podobá.
Dodnes není jasné, jakou mírou se na stavbě podílel autor návrhu Adolf Loos a jakou právě Karel Lhota. V době, kdy byla vila ve výstavbě, byl průkopník moderní architektury už vážně nemocný a většinu času strávil ve Vídni. Jeho autorství tak někteří odborníci znevažují a připisují ho jeho už zmíněnému spolupracovníkovi. I tak je ale vila Jenny a Josefa Winternitzových významnou památkou modernistické architektury.
Člověk si vilu může projít, posadit se do křesla, číst si, a dokonce tu i přespat.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 12. 2020 14:54
Příliš krátký byl pro Josefa Winternitze a jeho rodinu život ve smíchovské vile z 30. let minulého století. Dům, který navrhli architekti Adolf Loos a Karel Lhota, zabavili nacisti a rodinný život zhasl v koncentračním táboře. O to vzácnější je, že dnes příběh majitelů může vyprávět jejich potomek. Do konce dubna je navíc ve vile výstava, která připomíná odkaz průkopníka moderní architektury.

Výstava Loos Forever přibližuje život a dílo brněnského architekta, který by letos oslavil 150. narozeniny. V interiéru vily jsou kromě původního nábytku či jeho věrné napodobeniny doprovodné texty, fotografie a nákresy, které vysvětlují způsob tvorby Adolfa Loose a jeho blízkého spolupracovníka Karla Lhoty. 

"Součástí výstavy jsou také dvě místnosti s novou stálou expozicí věnovanou samotné vile a rodině mého pradědečka Josefa Winternitze," říká spolumajitel vily David Cysař. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.

Výstava trvá do 2. dubna 2021, kvůli vládním nařízením jsou ale muzea, galerie a památky od pátku 18. prosince uzavřené. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy