Sháněli chalupu, našli vejminek z 19. století. Je jako po babičce, sdílí ho s turisty

Sháněli chalupu, našli vejminek z 19. století. Je jako po babičce, sdílí ho s turisty
Další spaní je v druhém patře, což bylo dříve místo, kam se ukládalo seno.
Klára a Karel si chaloupkou splnili svůj sen. Oba mají rádi design, ve vejminku ale chtěli zachovat původního ducha místa, a proto pohodlné vybavení doplnili věcmi po babičce. "Máme tu například staré váhy se závažím, na nichž babička odměřovala mouku. Chvíli jsme v kuchyni používali také staré porcelánové talíře, pak jsme ale zjistili, že to není praktické, a hlavně je vám líto, když nějaký rozbijete," popisuje Klára. V přízemí se podle ní hlavně vaří, jí, povídá, hrají hry, ale dá se tu i spát na rozkládacím gauči.
Vejminek 1843, jak dům pojmenovali jeho majitelé, dnes slouží jako víkendová chalupa a ubytování. Stojí v malebné krajině obce Dolní Chřibská poblíž Národního parku České Švýcarsko. Obklopují ho pole, prašná cesta a svažitá zahrada.
V roce 2018 si roubenku vyhlédl mladý pár z Prahy, který toužil mít vlastní víkendovou chalupu a zároveň si nedovedl představit, že by zachraňoval ruinu. "Nechtěli jsme nic rekonstruovat, věděli jsme, že bychom na to neměli čas ani finance. Sehnat něco, co by bylo vkusně opravené, se ale zdálo téměř nemožné," popisuje situaci Klára Honzíková, která roubenku vlastní se svým přítelem Karlem.
Foto: Vejminek, Klára Honzíková (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 5. 6. 2022 7:52
Dům pro vysloužilého hospodáře stojí v obci Dolní Chřibská v malebné, kopcovité krajině Českého Švýcarska. Před pandemií koronaviru si ho přes inzerát vyhlédl mladý pár z Prahy, který dlouho sháněl víkendovou chalupu. "Nechtěli jsme nic rekonstruovat, věděli jsme, že bychom na to neměli čas ani finance. Sehnat něco, co by bylo vkusně opravené, se ale zdálo téměř nemožné," tvrdí.

Klára Honzíková a její přítel Karel objevili roubenku náhodou, dostali tip na inzerát, že v malé obci kousek od Národního parku České Švýcarsko se prodává  dům. "Jeli jsme se ze zvědavosti podívat už večer a druhý den ráno šli na prohlídku. Hned jsme věděli, že roubenku chceme," říká Honzíková. 

Chalupě dali jméno Vejminek 1843 a teď ji využívají během víkendů i jako ubytování k pronájmu. V roce 2019 získala ocenění serveru Amazing Places za nejkrásnější roubenku. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy