Mimořádná zpráva

Rodné domy slavných. Podívejte se, kde se narodili Menšík, Donutil nebo Kubišová

Rodné domy slavných. Podívejte se, kde se narodili Menšík, Donutil nebo Kubišová
Bílá roubenka se sedlovou střechou, ve které se v polovině 19. století narodil spisovatel Alois Jirásek, stojí v Hronově na Broumovsku. "Domek s chlévem a konírnou postavil Jakub Jirásek, dědeček slavného literáta. Roubenku dokončil víc než padesát let před spisovatelovým narozením. Dnes je kulturní památkou," říká ke stavbě, kterou od roku 1925 vlastní město, autor knihy Radek Laudin.
Na Vysočině v Dolních Vilémovicích s číslem popisným 79 strávil své dětství Jan Kubiš, který během německé okupace hodil granát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Toto není Praha, nýbrž Čáslav a rodný dům režiséra Miloše Formana. Jeho rodiče se do vily přestěhovali v roce 1922, oba však zemřeli v koncentračním táboře. V ulici tak žil Forman jen do svých osmi let, dnes nese jméno jeho tatínka.
Celý areál je dnes opuštěný a chátrá.
Foto: text a fotografie Radek Laudin
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 4. 2021 6:00
Atmosféru starých časů navozují domy, ve kterých se narodily české osobnosti. Některé stavby dnes slouží jako muzea, v jiných už dávno žijí jiné generace. Průvodce nazvaný Rodné domy slavných čtenáře seznamuje s místy, kde se formovaly myšlenky i charaktery celkem padesáti osobností včetně třeba Prokopa Diviše, Sigmunda Freuda, ale také Miroslava Donutila, Karla Kryla nebo Marty Kubišové.

Průvodce Rodné domy slavných od autora Radka Laudina mapuje místa narození slavných českých vynálezců, myslitelů, zpěváků, herců, spisovatelů, skladatelů nebo malířů. Kniha, kterou vydalo nakladatelství Grada, obsahuje přes 50 příběhů míst a jejich rodáků, kteří se zapsali do historie Česka. Podívejte se, kde se narodil autor české hymny nebo jak trávil dětství herec Miroslav Donutil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy