Rodné domy slavných. Podívejte se, kde se narodili Menšík, Donutil nebo Kubišová

Rodné domy slavných. Podívejte se, kde se narodili Menšík, Donutil nebo Kubišová
Bílá roubenka se sedlovou střechou, ve které se v polovině 19. století narodil spisovatel Alois Jirásek, stojí v Hronově na Broumovsku. "Domek s chlévem a konírnou postavil Jakub Jirásek, dědeček slavného literáta. Roubenku dokončil víc než padesát let před spisovatelovým narozením. Dnes je kulturní památkou," říká ke stavbě, kterou od roku 1925 vlastní město, autor knihy Radek Laudin.
Na Vysočině v Dolních Vilémovicích s číslem popisným 79 strávil své dětství Jan Kubiš, který během německé okupace hodil granát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Toto není Praha, nýbrž Čáslav a rodný dům režiséra Miloše Formana. Jeho rodiče se do vily přestěhovali v roce 1922, oba však zemřeli v koncentračním táboře. V ulici tak žil Forman jen do svých osmi let, dnes nese jméno jeho tatínka.
Celý areál je dnes opuštěný a chátrá.
Foto: text a fotografie Radek Laudin
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 4. 2021 6:00
Atmosféru starých časů navozují domy, ve kterých se narodily české osobnosti. Některé stavby dnes slouží jako muzea, v jiných už dávno žijí jiné generace. Průvodce nazvaný Rodné domy slavných čtenáře seznamuje s místy, kde se formovaly myšlenky i charaktery celkem padesáti osobností včetně třeba Prokopa Diviše, Sigmunda Freuda, ale také Miroslava Donutila, Karla Kryla nebo Marty Kubišové.

Průvodce Rodné domy slavných od autora Radka Laudina mapuje místa narození slavných českých vynálezců, myslitelů, zpěváků, herců, spisovatelů, skladatelů nebo malířů. Kniha, kterou vydalo nakladatelství Grada, obsahuje přes 50 příběhů míst a jejich rodáků, kteří se zapsali do historie Česka. Podívejte se, kde se narodil autor české hymny nebo jak trávil dětství herec Miroslav Donutil.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy