Rodina upravila secesní dům u Prahy. Skvostné pokoje pamatují F. X. Šaldu

Rodina upravila secesní dům u Prahy. Skvostné pokoje pamatují F. X. Šaldu
Před třemi lety dům v Dobřichovicích u Prahy připomínal příběh o Šípkové Růžence. Tři roky byl prázdný, jeho původní majitelé o něj ale v předchozích letech dobře pečovali, jen zahrada časem mohutně zarostla popínavými rostlinami.
"Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního. Zásadním krokem pro celé fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. Díky tomu jsme získali mnohem více prostoru jak pro šatní skříně a botníky, tak pro pohyb ve vstupní hale," vysvětluje architekt.
Vila v rezidenční čtvrti Pod Pensionátem je významnou ukázkou secesní lidové architektury. V 20. století si ji jako letní sídlo nechal postavit velkoobchodník Alexandr Hlasivec a za první republiky ji na čas obýval básník a kritik F. X. Šalda.
Ve zbylé části patra je pracovna "pana domácího".
Foto: Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 3. 2022 6:00
Ze secesní vily v Dobřichovicích u Prahy je po třech letech důstojné místo k životu. Majitelé ji nechali kompletně zrekonstruovat a přizpůsobit chodu moderní domácnosti. Dům, který při pohledu z ulice připomíná malý zámeček, si začátkem 20. století nechal postavit podnikatel Alexandr Hlasivec jako své letní sídlo.

K rekonstrukci si vlastníci nemovitosti přizvali mladé architektonické studio Karnet, které kladlo poměrně velký důraz na odlišení nových prvků od těch původních. "Snažili jsme se zachovat maximum původního tvarosloví. Navrhli jsme repliky špaletových dřevěných oken u otvorů, které zůstaly tak, jak byly. Sloupky zábradlí se zase nechávaly odlévat do formy vytvořené podle dochovaného vzoru. Navzdory námitkám všech zúčastněných, včetně pana domácího, jsme navrhli i zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy," vysvětluje zakladatel studia Michal Karnet.

Podívejte se na novou podobu domu, v němž svého času pobýval i literární kritik a spisovatel F. X. Šalda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy