Rodina upravila secesní dům u Prahy. Skvostné pokoje pamatují F. X. Šaldu

Rodina upravila secesní dům u Prahy. Skvostné pokoje pamatují F. X. Šaldu
Před třemi lety dům v Dobřichovicích u Prahy připomínal příběh o Šípkové Růžence. Tři roky byl prázdný, jeho původní majitelé o něj ale v předchozích letech dobře pečovali, jen zahrada časem mohutně zarostla popínavými rostlinami.
"Hlavním cílem všech našich zásahů bylo jasně odlišit nové od původního. Zásadním krokem pro celé fungování domu bylo přesunutí původního hlavního vstupu do přízemí. Díky tomu jsme získali mnohem více prostoru jak pro šatní skříně a botníky, tak pro pohyb ve vstupní hale," vysvětluje architekt.
Vila v rezidenční čtvrti Pod Pensionátem je významnou ukázkou secesní lidové architektury. V 20. století si ji jako letní sídlo nechal postavit velkoobchodník Alexandr Hlasivec a za první republiky ji na čas obýval básník a kritik F. X. Šalda.
Ve zbylé části patra je pracovna "pana domácího".
Foto: Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 3. 2022 6:00
Ze secesní vily v Dobřichovicích u Prahy je po třech letech důstojné místo k životu. Majitelé ji nechali kompletně zrekonstruovat a přizpůsobit chodu moderní domácnosti. Dům, který při pohledu z ulice připomíná malý zámeček, si začátkem 20. století nechal postavit podnikatel Alexandr Hlasivec jako své letní sídlo.

K rekonstrukci si vlastníci nemovitosti přizvali mladé architektonické studio Karnet, které kladlo poměrně velký důraz na odlišení nových prvků od těch původních. "Snažili jsme se zachovat maximum původního tvarosloví. Navrhli jsme repliky špaletových dřevěných oken u otvorů, které zůstaly tak, jak byly. Sloupky zábradlí se zase nechávaly odlévat do formy vytvořené podle dochovaného vzoru. Navzdory námitkám všech zúčastněných, včetně pana domácího, jsme navrhli i zachování fasádních vlysů, které jsou příznačným autentickým prvkem budovy," vysvětluje zakladatel studia Michal Karnet.

Podívejte se na novou podobu domu, v němž svého času pobýval i literární kritik a spisovatel F. X. Šalda.

 

Právě se děje

Další zprávy