Řím je obří skanzen, u Kolosea by mohl jezdit Disneyho vlak, ukazují vize architekti

Co kdyby se u Forum Romanum točilo Londýnské oko? Byl by to ještě Řím? Podívejte se na vizualizace od italských m2ft architects.
Disneyho jednokolejová dráha s Koloseem v pozadí budí rozpaky. "Díky technologiím a snadnější výměně informací mají i kulturně vzdálené země určitou geografickou podobnost, Řím byl ale natolik uzavřeným místem, že i velký zásah do urbanistického prostředí nezmění charakter historického města," říkají architekti ze studia m2ft architects.
"Kdyby se v Římě nezastavil čas, pravděpodobně by mohl vypadat i nějak takto," říkají architekti ke kontrastu moderního Centre Pompidou a Piazzy Navony.
Ve Vatikánu by zase mohla vzniknout japonská čtvrť Kabukichō.
A nad centrem metropole by křižovala dálnice, jako je v Los Angeles.
Foto: m2ft architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 5. 2019 12:05
Co kdyby okolo Kolosea jezdil vlak ze zábavního parku Walta Disneyho a jak by to vypadalo, kdyby se hned vedle Forum Romanum točilo Londýnské oko? Byl by to ještě Řím? Italští architekti tvrdí, že ano. Došli k tomu jednoduchou studií nazvanou What if, která zkoumá, jak by část historického města proměnily ikonické stavby z kulturně odlišného prostředí. "Díky technologiím a snadnější výměně informací mají i kulturně vzdálené země určitou geografickou podobnost, Řím byl ale natolik uzavřeným místem, že i velký zásah do urbanistického prostředí nezmění charakter historického města," řekli pro Aktuálně.cz architekti ze studia m2ft architects. Podívejte se na jejich vizualizace.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy