Zvenku černá a uvnitř světlejší. Devadesátkovou řadovku v Praze změnili k nepoznání

Zvenku černá a uvnitř světlejší. Devadesátkovou řadovku v Praze změnili k nepoznání
"Původní dům plynule nenavazoval na přilehlý pozemek. Podlaží s malými okny mizelo v terénu výše položené zahrady, a tak vstupní část domu připomínala spíš hůře osvětlený suterén," vysvětlují architekti Ondřej Píhrt a Pavel Směták, kteří stojí za přestavbou.
Schodiště vede skrz jádro domu a kolem něj se obtáčejí jednotlivé místnosti, jako jsou dvě jídelny, pokoj pro hosty a společenský prostor.
Obývací pokoj s televizí, pohovkou a ušákem má přímý vstup na zahradu.
Zatímco v podkroví vznikly soukromé ložnice pro rodinu, v nově vybudovaném suterénu je kromě garáže třeba domácí fitness.
Foto: Alex shoots buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 4. 2022 18:00
Pražskou řadovku podle typizovaného vzoru, který se v 90. letech uplatnil hned v několika okolních ulicích, architekti proměnili v moderní městský dům pro celou rodinu. Historii stavby dnes připomíná jen její skelet, zbytek architekti nahradili moderními materiály i novou přístavbou. Výsledkem je luxusní bydlení s posilovnou, saunou i zahradou, na niž se dá vstoupit přímo z obýváku.

Autorem návrhu je studio Soa architekti, které se kromě svažité zahrady muselo vypořádat i s dalšími překážkami. "Vnitřní uspořádání domu odpovídalo jeho rozdělení do několika samostatných bytů se společným vstupem. Kvůli nízkým stropům bylo navíc v interiéru málo světla. Museli jsme vymyslet, jak dům logicky sjednotit do jednoho celku tak, aby ho mohla využívat jedna rodina," vysvětlují architekti Ondřej Píhrt a Pavel Směták (ten v Soa od roku 2022 již nepracuje, pozn. red.).

Podívejte se, jak se jim proměna podařila. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy