Radnice, vinařství, sídlo sklářů. V prestižní soutěži mají Češi 11 kandidátů na cenu

Radnice, vinařství, sídlo sklářů. V prestižní soutěži mají Češi 11 kandidátů na cenu
Ateliér Chybík + Krištof má v soutěži hned dvě nominace. První za stavbu vinařství, které spojuje sklípek s administrativní i výrobní částí firmy Lahofer. Stojí v Dobšicích na Moravě a má výhled na révu i západ slunce.
Moderní bydlení v Česku zastupuje v soutěži dům v ocelovém korzetu, který navrhlo studio Šépka architekti. Původní pražskou vilu z třicátých let 20. století bývalí majitelé několikrát přestavovali k trvalému bydlení. "Vzhledem k těmto zásahům přestala být její stabilita dostatečná. Základním rozhodnutím tedy bylo doplnit a celkově ztužit konstrukci ocelovým korzetem," vysvětlují autoři přestavby.
Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru je loňským držitelem České ceny za architekturu. Architekti ze studia ov-a opravili původní roubené domy z 18. století a přistavěli k nim dvě nové stavby - jednu černou a druhou skleněnou.
Dílny Opatov od architektů 111 stojí v zemědělském areálu na okraji obce. Slouží především pro servis a údržbu velkých vozů a strojů. Součástí stavby je i zázemí pro zaměstnance celého areálu.
Foto: Chybík + Krištof
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 2. 2021 13:34
Česká republika patří mezi silné favority v prestižní soutěži Mies van der Rohe Award, kterou jednou za dva roky udílí nadace stejnojmenného stavitele společně s Evropskou komisí. Cenu za architekturu může získat celkem 11 tuzemských staveb. Porotu zaujalo například sídlo sklářské firmy Lasvit, mateřská škola v Novém Boru nebo vinařství a Enotéka značky Lahofer.

Do soutěže Mies van der Rohe Award je nominovaných celkem 449 projektů ze zemí Evropské unie. Cena se udílí jednou za dva roky, výsledky lze tedy očekávat až na jaře příštího roku. Prestižní ocenění může získat i 11 staveb, které v posledních letech vznikly na území České republiky. 

Podívejte se, které to jsou. S většinou jste se již mohli seznámit v galeriích na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy