Půl století byl v troskách. Spolek zachránil gotický dům v Žatci, přispěli i chmelaři

Půl století byl v troskách. Spolek zachránil gotický dům v Žatci, přispěli i chmelaři
Milovník historie a žatecký patriot roky chodil okolo obvodových zdí, které byly tím jediným, co z domu zbylo. Na obydlí, jehož nejstarší části pochází ze 14. století, byl podle něj smutný pohled.
"Kdo dům postavil, nevíme, nejstarší části jsou z druhé poloviny 14. století a tam prameny mlčí. Ovšem dům na tomto místě mohl stát už předtím a být například dřevěný, nebo hrázděný. Známe nejstarší uváděnou majitelku a tou byla manželka tehdejšího primátora Regina Bříšková. Podle její rodiny se domu dříve říkalo 'dům bříškovskej za masnými krámy'," vysvětluje Petr Antoni.
...a navazují na podobu z počátku 20. století, z níž pochází nejstarší dochované fotografie.
V domě je tak po obnově krásně vidět, jak se v měšťanském domě žilo za první republiky.
Foto: Spolek Mederova domu, Aktuálně.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 1. 2022 6:00
Čtyři roky, 24 milionů korun a spoustu dřiny stála žatecký spolek záchrana jednoho z nejstarších domů ve městě. Takzvaný Mederův dům, který stojí na náměstí 5. května, se tamním patriotům podařilo opravit z dotací ministerstva pro místní rozvoj, část peněz darovali patrioti, místní firmy i žatečtí chmelaři. Po obnově je krásně vidět, jak se v měšťanském domě žilo za první republiky.

Roky chodil Petr Antoni okolo zříceniny jednoho z nejstarších, středověkých domů v Žatci. Na gotické obydlí, jehož nejstarší části pocházejí ze 14. století, byl smutný pohled, zbyly z něj jen obvodové zdi. "Pořád jsem se sám sebe ptal, proč to takhle dopadlo," říká žatecký patriot.

V roce 2016 založil Spolek pro Mederův dům, který gotické obydlí zachránil pro další generace a na nákladnou obnovu získal dotace od ministerstva pro místní rozvoj. "Hodně nám pomohlo, že je Žatec na seznamu čekatelů na zápis do UNESCO, byly to jisté body v hodnocení, které nás favorizovaly mezi podpořené projekty," vysvětluje Petr Antoni. 

Chybějící část peněz darovali spolku patrioti a žatečtí chmelaři. Povedenou rekonstrukci za 24 milionů korun památkáři loni vybrali mezi finalisty ceny Patrimonium pro futuro od Národního památkového ústavu, který oceňuje povedené realizace v oblasti památkové péče

Pro veřejnost se dům otevře letos na jaře, nahlédnout můžete v galerii dovnitř již nyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Curry v poslední vteřině zařídil výhru Golden State

Basketbalista Stephen Curry zařídil Golden State v NBA vítězství nad Houstonem 105:103, když v poslední vteřině trefil svou první vítěznou střelu s klaksonem v kariéře. Celkem nasbíral 22 bodů a 12 asistencí a byl tak nejlepším hráčem zápasu.

Naopak Philadelphia těsně prohrála 101:102 s Los Angeles Clippers, když jí nestačilo ani 40 bodů Joela Embiida. Zářil také James Harden, který triple doublem za 37 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí dovedl Brooklyn k výhře nad San Antoniem 117:102. Ja Morant zase 38 body pomohl Memphisu vyhrát bitvu s Denverem 122:118.

NBA:

Atlanta - Miami 110:108, Boston - Portland 105:109, Charlotte - Oklahoma City 121:98, Denver - Memphis 118:122, Golden State - Houston 105:103, Milwaukee - Chicago 94:90, Orlando - LA Lakers 105:116, Philadelphia - LA Clippers 101:102, San Antonio - Brooklyn 102:117, Utah - Detroit 111:101, Washington - Toronto 105:109.

Další zprávy