Prožila v něm zásnuby, naposledy tu vydechla. Nahlédněte do milovaného zámku Alžběty

Prožila v něm zásnuby, naposledy tu vydechla. Nahlédněte do milovaného zámku Alžběty
Zámek Balmoral byl nejmilejším místem královny. Princ Philip ji na něm požádal o ruku a přála si tam také zemřít. To se jí v 96 letech vyplnilo. Ve Skotsku strávila své poslední dny.
V biografii prince Philipa popsala interiér jeho sestřenice Alexandra Řecká a Dánská: "Vybílená hala, na stěnách ohromující množství paroží a jelení hlavy nebo kůže, které na nich visely jako gobelíny. Přesto měl ten zámek určité kouzlo starých časů. Bylo v něm hodně tartanových koberců a rohoží a na chodbách byly tajemné truhly a sochy Alberta. Klid tu dodávaly malby skotských krajin a landseerští psi."
Královna Viktorie nechala pokoje vyzdobit tapetami. Na podlahu položila tartanové koberce se čtvercovým vzorem.
V dokumentu Alžběta II. - 90 let v 90 minutách, který v roce 2016 odvysílala televize ITV, je zase vidět, jak si panovnice dala před krb elektrický přímotop. Scéna je z doby, kdy na zámku přijala tehdejšího premiéra Davida Camerona.
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 9. 2022 16:37
Zámek Balmoral ve Skotsku patřil mezi nejmilejší místa královny Alžběty II. Sídlo s obřími pozemky a několika dalšími nemovitostmi využívala k relaxaci a pobytu v přírodě. Od července do října v něm trávila většinu svého času, oficiální návštěvy v něm přijímala jen výjimečně. Právě díky nim si dnes ale můžeme alespoň trochu představit, jak zámek vypadal uvnitř.

Královna Alžběta II. milovala lov, koně a psy, i proto se divoká příroda v okolí hradu Balmoral stala místem, kam ráda utíkala před povinnostmi. Princ Phillip ji tu požádal o ruku a tady také strávila své poslední dny. "Tamní obyvatelstvo ji bralo jako svoji sousedku a královna Alžběta II. se opakovaně nechala slyšet, že právě tam bývala nejšťastnější," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ondřej Kubáček, který pracoval v Buckinghamském paláci a osobně se setkal s bývalou panovnicí.

Přestože se královna se svou rodinou nechala poměrně často fotit při lovu a na svých pravidelných vyjížďkách po okolní přírodě, interiér venkovského sídla zůstává veřejnosti téměř neznámý. Z rozhovorů a několika málo fotografií je známo, že si zámek zachoval velkou část výzdoby z dob původní majitelky královny Viktorie. Místnosti zdobí kostičkované koberce a závěsy, borové dřevo a tapety na chodbě. Alžběta II. ale měla slabost pro praktické věci a atmosféru domova. Na sedačce seděl plyšový pes korgi, před krbem byl postavený přímotop a před kredencí ležely psí pelíšky vyrovnané v řadě.

Podívejte se na dobové fotografie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy