"Nobelovku za architekturu" získaly Irky, vytvářejí prostory s lidskými rozměry

ČTK ČTK
5. 3. 2020 9:59
Prestižní Pritzkerovu architektonickou cenu letos získaly irské architekty Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová. Ocenění má pověst Nobelovy ceny za architekturu a porota ve svém zdůvodnění jako příklad významných projektů obou žen zmínila realizaci budovy Irského institutu urbanistiky (UII).
Irský institut urbanistiky
Irský institut urbanistiky | Foto: Pritzker Architecture Prize / Ros Kavanagh

Obě ženy v roce 1978 založily dublinský ateliér Grafton Architects. Porota, která o ceně rozhodla, konstatovala, že architektky "vytrvale a bez zaváhání prosazují tu nejkvalitnější architekturu s ohledem na specifická místa, na účel, k němuž budou domy sloužit, a zejména na lidi, kteří tyto prostory budou využívat nebo v nich žít".

Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová
Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová | Foto: Pritzker Architecture Prize

"Jejich dílo zahrnuje množství školských budov, kulturních i občanských institucí a míst k bydlení. Tyto pionýrky na poli, které tradičně bylo a stále je ovládáno muži, jsou svou příkladnou profesionální cestou světlem pro ostatní," stojí ve výroku poroty.

Farrellová a McNamarová v telefonátu s novináři agentury AP uvedly, že jejich spolupráce trvá už od roku 1969, kdy studovaly architekturu. "Hodně jsme se navzájem jedna od druhé naučily, byly jsme spolu ve škole," řekla McNamarová.

"Je zajímavé, že máme stále pocit, že začínáme. V architektuře máte často dojem, že s věkem mládnete. Neustále dostáváte úkoly a stále si je dáváte sami. Nikdy si nesednete a neřeknete si: Dobře, to bychom měli," dodala McNamarová. Spolu s Farrellovou pracovala na zakázkách v Irsku, ale vyhrály soutěže i v Peru, Itálii a Francii.

"Architektura je podnikání i umění. U každého projektu je možnost najít něco navíc k tomu, co si zákazník na začátku vysnil. Něco, co vychází z představivosti a tvůrčí schopnosti, jakou může profese architekta přinést," míní Farrellová.

Porota ve svém zdůvodnění jako příklad významných projektů obou žen zmínila například realizaci budovy Irského institutu urbanistiky (UII) při dublinské univerzitě z roku 2002. Odborníci ocenili propracovaný plášť, který vytváří pohledově zajímavou budovu s pomocí střídání materiálů, které odpovídají otevřenosti a členitosti stavby, přičemž vznikl účelný a funkční prostor.

Institut Mines Télécom (2019)
Institut Mines Télécom (2019) | Foto: Pritzker Architecture Prize / Alexandre Soria

Univerzity, které architektky navrhly pro Peru a Itálii, podle porotců navázáním jednotek nejrůznějších objemů vytvářejí prostor s lidskými rozměry. "Dialog, jaký vytvářejí mezi svými stavbami a okolím, ukazuje, jak nově nakládají se svými domy a místem, kam je zasazují," stojí v posouzení porotců.

Pritzkerovu architektonickou cenu založili v roce 1979 podnikatel Jay Pritzker se svou ženou Cindy. K ocenění patří bronzový medailon a 100 tisíc dolarů (2,3 miliony korun). Nevybírá se mezi firmami či ateliéry, ale jednotlivci. Pokud je jich vybráno víc, pak je to proto, že porota jejich práci vnímá jako neoddělitelně propojenou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 2 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy