"Nobelovku za architekturu" získaly Irky, vytvářejí prostory s lidskými rozměry

ČTK ČTK
5. 3. 2020 9:59
Prestižní Pritzkerovu architektonickou cenu letos získaly irské architekty Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová. Ocenění má pověst Nobelovy ceny za architekturu a porota ve svém zdůvodnění jako příklad významných projektů obou žen zmínila realizaci budovy Irského institutu urbanistiky (UII).
Irský institut urbanistiky
Irský institut urbanistiky | Foto: Pritzker Architecture Prize / Ros Kavanagh

Obě ženy v roce 1978 založily dublinský ateliér Grafton Architects. Porota, která o ceně rozhodla, konstatovala, že architektky "vytrvale a bez zaváhání prosazují tu nejkvalitnější architekturu s ohledem na specifická místa, na účel, k němuž budou domy sloužit, a zejména na lidi, kteří tyto prostory budou využívat nebo v nich žít".

Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová
Yvonne Farrellová a Shelley McNamarová | Foto: Pritzker Architecture Prize

"Jejich dílo zahrnuje množství školských budov, kulturních i občanských institucí a míst k bydlení. Tyto pionýrky na poli, které tradičně bylo a stále je ovládáno muži, jsou svou příkladnou profesionální cestou světlem pro ostatní," stojí ve výroku poroty.

Farrellová a McNamarová v telefonátu s novináři agentury AP uvedly, že jejich spolupráce trvá už od roku 1969, kdy studovaly architekturu. "Hodně jsme se navzájem jedna od druhé naučily, byly jsme spolu ve škole," řekla McNamarová.

"Je zajímavé, že máme stále pocit, že začínáme. V architektuře máte často dojem, že s věkem mládnete. Neustále dostáváte úkoly a stále si je dáváte sami. Nikdy si nesednete a neřeknete si: Dobře, to bychom měli," dodala McNamarová. Spolu s Farrellovou pracovala na zakázkách v Irsku, ale vyhrály soutěže i v Peru, Itálii a Francii.

"Architektura je podnikání i umění. U každého projektu je možnost najít něco navíc k tomu, co si zákazník na začátku vysnil. Něco, co vychází z představivosti a tvůrčí schopnosti, jakou může profese architekta přinést," míní Farrellová.

Porota ve svém zdůvodnění jako příklad významných projektů obou žen zmínila například realizaci budovy Irského institutu urbanistiky (UII) při dublinské univerzitě z roku 2002. Odborníci ocenili propracovaný plášť, který vytváří pohledově zajímavou budovu s pomocí střídání materiálů, které odpovídají otevřenosti a členitosti stavby, přičemž vznikl účelný a funkční prostor.

Institut Mines Télécom (2019)
Institut Mines Télécom (2019) | Foto: Pritzker Architecture Prize / Alexandre Soria

Univerzity, které architektky navrhly pro Peru a Itálii, podle porotců navázáním jednotek nejrůznějších objemů vytvářejí prostor s lidskými rozměry. "Dialog, jaký vytvářejí mezi svými stavbami a okolím, ukazuje, jak nově nakládají se svými domy a místem, kam je zasazují," stojí v posouzení porotců.

Pritzkerovu architektonickou cenu založili v roce 1979 podnikatel Jay Pritzker se svou ženou Cindy. K ocenění patří bronzový medailon a 100 tisíc dolarů (2,3 miliony korun). Nevybírá se mezi firmami či ateliéry, ale jednotlivci. Pokud je jich vybráno víc, pak je to proto, že porota jejich práci vnímá jako neoddělitelně propojenou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy