"Bomba", nebo "paskvil"? Přestavba rodinného stříbra Ostravy budí u místních emoce

"Bomba", nebo "paskvil"? Přestavba rodinného stříbra Ostravy budí u místních emoce
Schmelzův nájemní a bytový dům, pojmenovaný jako budova A, je z roku 1911 a pochází z pera moravského architekta Felixe Neumanna.
Proměnu čeká budova A i B s prvky art deco, a tak se rekonstrukce dočká i schodiště z 50. let, které je pro celý komplex nejvíce typické a nachází se v už zmíněné budově postavené podle návrhu berlínské architekty Marie Frommerové.
Investor počítá s divadelním a hudebním sálem, kreativním centrem, které bude spojovat umění a vědu, kavárnami, restauracemi nebo konferenčním sálem.
... a tak bude vypadat v roce 2023, kdy se má zrekonstruovaný dům otevřít veřejnosti. "Pracovali jsme s tím, že oba domy jsou hodně konstrukční. Jsou v nich ocelové nosníky nebo schodiště. Když vejdete do budovy, máte pocit, že jste v industriální budově. Chceme, aby lidé uvnitř i zvenku vnímali ten příběh Ostravice, která to měla historicky hodně nahnuté, ale přežila všechno, včetně náletů. Snažíme se tu samotnou kostru a historické stopy odkrýt," dodává architekt.
Foto: MD Master Design
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
8. 12. 2021 6:00
Jako nevkusnou katastrofu, ale i přijatelný kompromis a bombu hodnotí Ostravané nový návrh na moderní přestavbu bývalého domu módy Ostravica. Prostřední část z první republiky chátrá a je bez využití. Investor teď našel způsob, jak budově dát nový život a na přestavbu získal i stavební povolení. Kromě kavárny bude uvnitř umělecké centrum nebo divadlo, nová fasáda ale budí rozporuplné reakce.

"Nic proti moderně, ale toto byl skvost Ostravy, tak bych ho zanechal v původní podobě a nevymýšlel paskvil," hodnotí na sociálních sítích přestavbu například Jan Pešát a další se k němu přidávají. "Toto předčilo ty nejhorší představy," říká zase Hana Bílá. Lidem vadí především to, že architekti překryli původní fasádu domu novou konstrukcí. 

Jsou ale i tací, kteří se návrhu na rekonstrukci domu zastávají. "Za mě pecka. Konečně někdo, kdo se toho nebojí. V poslední době mám pocit, že už hodně starších ateliérů přišlo o jiskru a kreativitu. Tohle má náboj," říká jeden z diskutujících. "O Ostravici jsme mohli velmi snadno přijít, proto je nejdůležitější to, že konečně dostane šanci. Tento návrh považuji za přijatelný kompromis z toho důvodu, že budova bude zrekonstruována a zůstane zachována," říká zase Michal Šíma, který založil facebookovou stránku o historii, současnosti i budoucnosti Ostravice-Textilie.

Návrh modernizace vypracovalo studio Master Design, které na nové podobě v počáteční fázi pracovalo společně se studenty architektury. Návrhu předcházely workshopy, veřejné diskuse a řada historických rešerší o stavu domu. Architekt Martin Náhlovský tvrdí, že původní fasáda a venkovní vzhled byly definitivně zničeny už necitlivými úpravami v době normalizace, přičemž současná fasáda je výsledkem nového dekoru z 90. let. 

"Čekali jsme vášnivé reakce a jsme za ně rádi. Ostravica je místními obyvateli vnímána jako budova, která zásadně ovlivnila jejich životy. Spousta lidí by si přála obnovit nejen původní podobu, ale i původní funkci. Co je ale původní?" ptá se Martin Náhlovský.

"Ostravica prošla v uplynulých desetiletích mnoha proměnami, budova, na kterou implementujeme novou fasádu, navíc ve svých počátcích nesloužila jako dům módy a tím pádem zvenčí připomíná spíše městské byty a nesouzní s tím, co je uvnitř. Naším cílem bylo sjednotit celý komplex a nevymazat přitom tu původní vrstvu, jejíž obrysy prosvítají skrz druhou kůži," vysvětluje architekt. 

Podívejte se, jak se Ostravica v minulosti proměňovala a jakou podobu bude mít v roce 2023, kdy se má zrekonstruovaný dům otevřít veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy