Intercontinental ze 70. let stavaři odbyli. Některé části hotelu už nešly zachránit

Intercontinental ze 70. let stavaři odbyli. Některé části hotelu už nešly zachránit
Architekt rekonstrukce Marek Tichý musel vyřešit otázku, jak tvarovkám navrátit ztracený lesk a celistvost. Plášť byl podle něj oprýskaný a v případě zachování jeho originálu by se musel zabalit do zhruba centimetrové vrstvy izolantu. Keramickou mozaiku proto z velké části nahradily nové odlitky podle původního vzoru. "U moderní architektury, která je složena z průmyslových výrobků, nemá smysl hájit jeden prvek, ale architekturu jako celek. Autentické repliky jsme s důrazem na rozdílnou šířku, strukturu i barevnost rok a půl vyvíjeli a následně vyráběli v malé rodinné cihlárně," říká šéf studia TaK Architects Tichý.
Výměnu nových odlitků za originální kusy museli řemeslníci řešit i při obnově konferenčního sálu. "Skelet jsme museli sanovat patnácttisíckrát a ani to někde nestačilo k úplné nápravě. Strop konferenčního sálu jsme museli celý nahradit. Geometricky je přesnou kopií původní verze od architekta Jana Šrámka, bude mít ale lepší nosné i akustické vlastnosti," popisuje.
… a kovové lustry, které vypadají jako shluk bublin. Jejich autorem byl český sochař Hugo Demartini. "Když jsme je zrestaurovali, začaly se nám lustry různě kymácet a kácet. Zjistili jsme, že svítidla vyvažoval písek, který se dosypával do jednotlivých jejich částí. Teď ten postup obnovujeme," dodává Tichý.
"Jako by stavbu plánovali jen na padesát let, bez ohledu na ekonomiku jejího provozu, nároky na opravy a údržbu. Kostra měla defekty i geometrickou nepřesnost, která byla daleko od tolerance stavebních norem. Jedna z hlavních částí objektu se od svislé roviny naklání o neuvěřitelných devatenáct centimetrů," popisuje Tichý kvalitu odvedených prací v 70. letech minulého století.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 10. 2022 5:59
Odborníci ho považují za vrchol normalizačního luxusu a ikonu českého brutalismu. Roční rekonstrukce bývalého hotelu Intercontinental na Starém Městě v Praze ale odkryla nečekané vady na kráse. "Jako by ho stavěli jen na padesát let," říká autor opravy, architekt Marek Tichý.

Některé části měly špatnou statiku, jiné musely nahradit nové odlitky dle původních vzorů. Týká se to například pláště z keramické mozaiky, který cihláři vyrobili podle dochovaných forem od sochaře Zbyňka Sekala, nebo stropu konferenčního sálu. 

"Skelet jsme museli sanovat patnácttisíckrát a ani to někde nestačilo k úplné nápravě. Například strop konferenčního sálu jsme museli celý nahradit. Geometricky je přesnou kopií původní verze od architekta Jana Šrámka, bude mít ale lepší nosné i akustické vlastnosti," popisuje architekt Marek Tichý z ateliéru TaK Architects.

Odhalený skelet budovy ze 70. let minulého století budil v uplynulých měsících vášně. Podle architekta, který má za sebou například rekonstrukci bývalých Elektrických podniků, je to ale osvědčený postup. Sejmutí jednotlivých částí hotelu umožnilo dům prozkoumat a napravit nekvalitní postupy z dob socialismu. "Některé postupy a technologie byly v budově použity experimentálně a později se ukázaly jako nevhodné," vysvětluje Tichý s tím, že ve stavbě bylo 35 tun azbestu.

Součástí návrhu celkové proměny je také rekonstrukce náměstí Miloše Formana. Nově na něm má stát prosklená čtyřpodlažní budova. Proti zástavbě přišlo patnáct odvolání. Se zástavbou nesouhlasí například Klub Za starou Prahu nebo Národní památkový ústav. Ministerstvo pro místní rozvoj na základě připomínek vzalo zpět své závazné stanovisko a nyní návrh znovu přezkoumává.

Samotnou rekonstrukci bývalého hotelu, který vlastní miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudyš, chce studio dokončit příští rok. Nahlédnout dovnitř ale můžete už teď. 

 

Právě se děje

Další zprávy