Kvůli obří "levitující" míse bourali obranné zdi Pražského hradu. Vyplatilo se to

TV Architect
22. 8. 2021 11:30
Rajská zahrada Pražského hradu je jednou ze dvou Jižních zahrad. Společně se zahradou Na Valech představuje dílo slovinského architekta Jožeho Plečnika, pro kterého právě úprava těchto zahrad byla prvním úkolem v hradním areálu v roce 1920.
Rajská zahrada Pražského hradu je jednou ze dvou takzvaných Jižních zahrad. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Rajské zahradě dominuje obří monolitická mísa z mrákotínské žuly, která je umístěná tak, že z dálky působí, jakoby levitovala nad terénem. V zahradě se nachází také monumentální schodiště, které vede ke vstupnímu zdvojenému portálu. Pod schody je impozantní klenutá síň.

Podívejte se také na díl věnovaný zahradě Na Baště:

V zahradě byla ponechána obranná zeď v původní výšce, na rozdíl od zahrady Na Valech, kde musela být snížena. V areálu Rajské zahrady najdeme také nejstarší strom hradního areálu, který Plečnik ponechal v zahradě.

Zajímavý je také nenápadný osobní vstup pro prezidenta T. G. Masaryka do Jižních zahrad. Jedná se o malá dvířka, za kterými se skrývá Vázové schodiště. Dveře jsou zdobené symboly, které Plečnik využíval při výzdobě Pražského hradu. Konkrétně se jedná o symboly Čech a Slovenka, tedy lva a blesky. Stejnou symboliku nese i pozlacená mříž na vedlejším okně, kde navíc nalezneme i letopočet úpravy Rajské zahrady.

Barokní kašna, která se dříve nacházela v prostorách Rajské zahrady, byla Plečnikem přemístěna do navazující zahrady Na Valech. Zde najdeme také Matyášův pavilonek. Jedná se o raně barokní stavbičku, která dnes slouží pro hradní hudbu při otevírání zahrad veřejnosti.

Nepřehlédnutelná je také plastika Dobrý pastýř, kterou vytvořil mladý český sochař Antonín Kalvoda.

 

Právě se děje

Další zprávy