Kvůli obří "levitující" míse bourali obranné zdi Pražského hradu. Vyplatilo se to

TV Architect
22. 8. 2021 11:30
Rajská zahrada Pražského hradu je jednou ze dvou Jižních zahrad. Společně se zahradou Na Valech představuje dílo slovinského architekta Jožeho Plečnika, pro kterého právě úprava těchto zahrad byla prvním úkolem v hradním areálu v roce 1920.
Rajská zahrada Pražského hradu je jednou ze dvou takzvaných Jižních zahrad. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Rajské zahradě dominuje obří monolitická mísa z mrákotínské žuly, která je umístěná tak, že z dálky působí, jakoby levitovala nad terénem. V zahradě se nachází také monumentální schodiště, které vede ke vstupnímu zdvojenému portálu. Pod schody je impozantní klenutá síň.

Podívejte se také na díl věnovaný zahradě Na Baště:

V zahradě byla ponechána obranná zeď v původní výšce, na rozdíl od zahrady Na Valech, kde musela být snížena. V areálu Rajské zahrady najdeme také nejstarší strom hradního areálu, který Plečnik ponechal v zahradě.

Zajímavý je také nenápadný osobní vstup pro prezidenta T. G. Masaryka do Jižních zahrad. Jedná se o malá dvířka, za kterými se skrývá Vázové schodiště. Dveře jsou zdobené symboly, které Plečnik využíval při výzdobě Pražského hradu. Konkrétně se jedná o symboly Čech a Slovenka, tedy lva a blesky. Stejnou symboliku nese i pozlacená mříž na vedlejším okně, kde navíc nalezneme i letopočet úpravy Rajské zahrady.

Barokní kašna, která se dříve nacházela v prostorách Rajské zahrady, byla Plečnikem přemístěna do navazující zahrady Na Valech. Zde najdeme také Matyášův pavilonek. Jedná se o raně barokní stavbičku, která dnes slouží pro hradní hudbu při otevírání zahrad veřejnosti.

Nepřehlédnutelná je také plastika Dobrý pastýř, kterou vytvořil mladý český sochař Antonín Kalvoda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy