V Česku chátrají desetitisíce staveb. Vily, zámky i depa jsou obětí sporů a nezájmu

V Česku chátrají desetitisíce staveb. Vily, zámky i depa jsou obětí sporů a nezájmu
Cukrovarnictví zastávalo v české historii významnou roli a i díky němu se země za časů první republiky dostala do top desítky ekonomicky vyspělých zemí světa. V roce 1861 vznikl spolek 235 cukrovarů, který byl i jejich vzájemnou pojišťovnou. "Tento spolek si v letech 1913–1916 nechal postavit monumentální palác na Senovážném náměstí v Praze. Po roce 2000 ale zůstal v centru Prahy skoro 20 let prázdný," podotýká Kočí. Minulý rok začala kompletní přestavba domu na luxusní hotel.
Neoklasicistní Desfourský palác stojí v Praze v ulici Na Florenci. V polovině 19. století ho navrhl architekt Josef Kranner a jeho investor ho ještě nedostavěný prodal šlechtici Franzu Desfours-Walderodovi.
Do databáze prázdných domů náleží i technické stavby, které chátrají proto, že ztratily svůj účel. Patří mezi ně například Vršovická vodárna v Michli v Praze 4, kterou městská část (tehdy město) vybudovala v letech 1906 až 1907. Věž byla součástí vodárenského systému do roku 1975.
Příběh nádraží Vyšehrad patří k těm méně šťastným. Je sice kulturní památkou, její stav tomu však neodpovídá. "Smutný příběh se začal psát už v roce 1960, kdy budova přestala sloužit svému původnímu účelu. Neuvěřitelných šedesát let chátrá a stále čeká na záchranu," zdůrazňuje realitní makléř Radomír Kočí, autor knihy Prázdné domy, která nabízí výběr zajímavých domů s pohnutou historií a často nejasnou budoucností. O rekonstrukci secesní budovy se dlouhodobě snaží iniciativa Zachráníme nádraží Vyšehrad. Na druhou městskou část apeluje, aby památku buď odkoupila, nebo vyvlastnila.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 23. 12. 2020 8:12
Na prohlídku do zchátralých interiérů pražských vil, paláců i industriálních budov zve nová kniha od makléře Radomíra Kočího, který je spoluzakladatelem on-line databáze Prázdné domy. Každá kapitola stejnojmenné knihy popisuje historii památky a vysvětluje příčiny, které brání jejímu dalšímu využití. V celém Česku jsou desetitisíce neobydlených domů, v hlavním městě několik set.

Databáze Prázdné domy vznikla před pěti lety s cílem zmapovat chátrající a prázdné objekty v Česku. Každá stavba má svůj příběh a majitele, který nechává dům buď záměrně ladem, anebo na jeho záchranu nemá dostatek peněz. Často jsou objekty i obětí nevyřešených sporů, kdy je mají podílově dva i více dědiců a během soudních tahanic zejí místa prázdnotou.

V nové knize jsou popsané známější osudy staveb, jako je například nádraží Vyšehrad, Desfourský palác nebo Invalidovna, ale také méně známé souvislosti opuštěných vil v lukrativních čtvrtích. Přečtěte si podrobnosti o některých z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy