Záchod na pavlači a výhled na Petřín. Tuhle Malou Stranu davy turistů nikdy neuvidí

Záchod na pavlači a výhled na Petřín. Tuhle Malou Stranu davy turistů nikdy neuvidí
Malá Strana dlouhá léta trpí pod návalem turistů, kteří se šinou na Hrad a narušují ducha minulosti. "Přesto ještě existují místa, kde člověk natrefí na postavy a zákoutí jako z Malostranských povídek," říká průvodce Petr Ryska. Naše procházka začala v Jánské ulici, která je paralelní se slavnou "Nerudovkou".
"Uvidíte domy, které znáte, možná jste ale nikdy neviděli jejich zadní část, ta je pro turisty zatím utajená," říká průvodce Petr Ryska.
Hlavní dominantou Jánské ulice je Kremlovský dům. Protože nezasahuje až do Nerudovy ulice, je to jeden ze dvou domů, který má zdobné průčelí. "Na první pohled se zdá, že je stavba v renesančním stylu. Po bližším zkoumání ale člověk zjistí, že je ve stylu neorenesančním, a tedy že není tak starobylá, jak se může jevit. Pochází ze 17. století a byla rozšířena v době klasicismu," vysvětluje Ryska.
Kousek od Kremlovského domu stojí dům U Bílé řepy. "Je zajímavý hlavně tím, že v něm bydlel básník Václav Hrabě a také vynikající herec Josef Kemr, který byl zvláštní malostranskou postavičkou. Říká se, že chodil po ulici v dlouhém šosatém kabátě a spal prý v rakvi. Ovšem nejznámější byl jeho trabant, od kterého neměl klíčky, a tak pokaždé, když musel vystoupit, vzal si s sebou volant třeba na úřad, na poštu anebo do obchodu," vypráví Petr Ryska.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 11. 2019 6:01
Na Malé Straně bydlel Jan Neruda, Egon Bondy anebo Josef Kemr, dnes její obyvatelé spíše trpí pod návalem turistů, kteří narušují ducha minulosti. "Přesto ještě existují místa, kde člověk natrefí na postavy a zákoutí jako z Malostranských povídek," říká průvodce Petr Ryska. Autor knihy Praha neznámá nás provedl po Jánském vršku, nahlédli jsme i do domu s pavlačí a výhledem na Petřín.
 

Právě se děje

Další zprávy