Poslední zámek v Česku i klub pro motoristy. Unikátní stavby se otevřou veřejnosti

Poslední zámek v Česku i klub pro motoristy. Unikátní stavby se otevřou veřejnosti
Festival Den architektury nabídne od 1. do 7. října program v osmi desítkách měst v Česku i na Slovensku. Kromě diskusí, přednášek nebo filmu jsou na programu i komentované procházky a prohlídky staveb od předních českých architektů. Na snímku: v Ratboři u Kolína stojí jedno z posledních "šlechtických" sídel navržených na území Čech a Moravy. Takzvaný Nový zámek navrhl architekt Jan Kotěra, od jehož narození letos uplyne 150 let.
Na území bývalé raketové základny u Bratislavy stojí rozhledna, nová věž v chráněné krajinné oblasti je dílem architektů z ateliéru Architekti Šebo Lichý, kteří za ni získali nominaci na prestižní ocenění Slovenské komory architektů.
V Olomouckém kraji bude zpřístupněn hradní palác hradu Helfštýn, kterému se díky architektonickému studiu Atelier-r podařilo vdechnout nadčasový design.
U Bedřichova bude kurátor jabloneckého muzea skla a bižuterie Petr Novotný provázet sklářskou osadou Kristiánov z roku 1775. Dnes není trvale osídlena, v posledním zachovaném historickém stavení je ale v provozu takzvaná Liščí bouda.
Foto: Den architektury (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 10. 2021 5:59
Den architektury nabídne od 1. do 7. října program v osmi desítkách měst v Česku i na Slovensku. Zaměří se na architekturu současnou i architekturu 20. století, na některých místech bude směřovat i více do historie. Veřejnosti se otevřou i desítky běžně nepřístupných budov.

Proměnu klasicistní stavby v pražské Opletalově ulici navrhl ve 20. letech minulého století architekt Pavel Janák. Na sídle takzvaného autoklubu se nešetřilo. Interiér má dodnes zachovalé obklady z mramoru a krásné dřevěné stěny. O víkendu bude výjimečně otevřený pro veřejnost a spolu s ním i desítky dalších staveb z různých koutů republiky, které se letos zapojily do Dne architektury.

Podívejte se, jaké interiéry můžete letos navštívit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Rusko zastavilo práci zastoupení u NATO a přerušilo práci úřadu v Moskvě

Rusko od 1. listopadu zastaví práci svého zastoupení u Severoatlantické aliance a totéž bude platit pro vojenskou misi NATO v Moskvě. Podle agentury TASS to v pondělí oznámil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Podle něj jde o odvetný krok za zrušení akreditace osmi pracovníků ruského zastoupení u NATO.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Bylo mu 84 let. Podle agentury Reuters měl vážné zdravotní problémy poté, co prodělal covid-19. Powell byl ministrem zahraničí v éře prezidenta George Bushe mladšího. Proslul tím, že v Radě bezpečnosti OSN ukazoval údajné důkazy o zbraních hromadného ničení v Iráku, kterými USA zdůvodnily invazi v roce 2003. Žádné chemické ani biologické zbraně se ale v Iráku nenašly. V roce 1991 Powell velel americkým vojskům v rámci operace Pouštní bouře, která vedla k vyhnání irácké armády z Kuvajtu.

Zdroj: Zahraničí
Aktualizováno před 56 minutami

Automobilky by kvůli omezení výroby měly začít čerpat program Antivirus, shodla se tripartita

Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby měli začít čerpat příspěvky z programu Antivirus. Stát by jim mohl proplácet 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. V pondělí se na tom shodla tripartita. Po jednání to na tiskové konferenci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tuto podporu pro automobilový průmysl chce vyjednat v Evropské komisi. Vláda by mohla o spuštění programu jednat nejpozději 7. listopadu, dodal Babiš.

"Většina účastníků tripartity podpořila návrh varianty, že podpoříme automobilový průmysl plus navazující segmenty," uvedl premiér.

Z programu Antivirus se proplácely výdělky v zavřených provozech i náhrady mezd lidem v karanténě či firmám s výpadkem poptávky, surovin a personálu kvůli covidu. Peníze je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku, jedná se o prodloužení do konce července příštího roku. Zatím by podniky mohly pobírat peníze za říjen a listopad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy