Konec cest přes zamrzlý Amur. Rusko a Čínu propojí historicky první lanovka

Magazín Magazín
8. 8. 2019 11:54
Rusko a Čína chtějí přes řeku Amur zavést historicky první pravidelný spoj, kterým se lidé dostanou na druhý břeh. Moderní lanovka je z dílny ateliéru UNStudio, který se při návrhu inspiroval samotnou řekou.
Blahověščensk a Chej-che odděluje řeka Amur, která je zároveň jedinou spojnicí mezi oběma městy. V zimě voda zamrzá a lidé přes ní přechází na druhý břeh.
Blahověščensk a Chej-che odděluje řeka Amur, která je zároveň jedinou spojnicí mezi oběma městy. V zimě voda zamrzá a lidé přes ní přechází na druhý břeh. | Foto: UNStudio

Řeka Amur byla po staletí přirozenou hranicí, ale také jedinou spojnicí mezi oběma státy. Ještě před začátkem první světové války přes ni Blahověščensk deportoval asijské etnikum, které postupně osídlilo protější břeh a založilo na něm město Chej-che.

Obě města žila svou vlastní historii bez toho, aby se navzájem ovlivňovala. Během několika posledních desetiletí se vztahy mezi tamními obyvateli různě proměňovaly, nikdy však nebyly tak dobré, aby mezi oběma kulturami vznikla dopravní infrastruktura.

Města jsou od sebe vzdálená jen asi 60 metrů, přesto jsou vzhledem ke svému historickému vývoji odlišná svou kulturou i architekturou.
Města jsou od sebe vzdálená jen asi 60 metrů, přesto jsou vzhledem ke svému historickému vývoji odlišná svou kulturou i architekturou. | Foto: Shutterstock

Obchod i turismus se v minulosti odehrával hlavně na řece. V zimních měsících, kdy se v řece vytvoří silné ledové kry, mohli lidé přejít z jedné strany na druhou a obdivovat kulturní odlišnosti. Obě města jsou sice jen pár desítek metrů od sebe, díky historickému vývoji mají ale odlišnou architekturu i obchod. 

Na druhý břeh za pár minut

Nová lanovka, která propojí oba břehy, bude mít dvě linky o celkem osmi kabinách. Na každém břehu vznikne terminál, který bude odbavovat cestující. Jízda na druhý břeh by měla trvat tři a půl minuty, pasažéři ale budou muset počítat s celními kontrolami a odbavením.

Centrum na ruském břehu bude mít několik teras a střešní park s restauracemi. Uvnitř bude nákupní středisko a garáže. Architekti chtějí také využít přilehlé pozemky, které promění v kultivovaný veřejný prostor. 

Lanovka povede přes řeku Amur a čistá cesta bude trvat tři a půl minuty. Cestující ale budou muset počítat i s kontrolami celního úřadu.
Lanovka povede přes řeku Amur a čistá cesta bude trvat tři a půl minuty. Cestující ale budou muset počítat i s kontrolami celního úřadu. | Foto: UNStudio

Cestující z města Blahověščensk budou moct obdivovat vysoké, moderní budovy a technologie čínské provincie Chej-lung-ťiang, zatímco druhé etnikum uvidí při návštěvě protějšího břehu historické stavby - malované dřevěné domky a byzantské kostely. 

Podívejte se také na video: Thajská přehrada vysychá, nad hladinou se objevil zatopený buddhistický chrám

Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy