Nejhlubší bazén na světě je v Polsku. Má 45 metrů, podvodní jeskyně i vrak

Magazín Magazín
5. 12. 2020 14:30
Polsko má nové prvenství. Asi 40 kilometrů od Varšavy stojí od prosince nejhlubší bazén na světě. Doposud si vítěznou příčku s velikostí dvaačtyřicet metrů držely italské Benátky, dno polského Deepspotu je však ještě o tři metry hlouběji. Centrum získalo povolení otevřít i přes přísná opatření, která jsou v Polsku kvůli covidu-19.
Foto: Deepspot

V nejhlubším bazénu na světě je asi 8000 kubických metrů vody, což je pro představu tři- až čtyřikrát více, než má například plavecký bazén v Podolí. Nádrž není primárně určená pro plavce, nýbrž pro začínající i pokročilé potápěče, hasiče nebo armádu, tvrdí americký server CNN

"Nejsou tu žádní podmořští živočichové, nevynahradí vám to oceán. Avšak je to místo, kde si každý může vyzkoušet a natrénovat své schopnosti, aby se pak cítil bezpečněji v otevřených vodách. Navíc je to zábava, přirovnávám to tu k mateřské škole pro dospělé," řekl agentuře AFP polský instruktor Przemyslaw Kacprzak z centra Deepspot v polském městě Mszczonów. 

Součástí vodního světa, který investora přišel na asi 230 milionů korun a jehož výstavba trvala dva roky, je celá řada atrakcí. Do hloubky vede jakýsi vodní tunel, po stranách jsou skryté jeskyně, monumenty i vrak lodi.

Foto: Deepspot

Potápěči pod hladinou se dají pozorovat v suchu z proskleného tunelu, který vede skrz celou šířku bazénu. Od 14. prosince centrum zpřístupní i hotelové pokoje s výhledem na podvodní svět. 

Ještě donedávna si titul "nejhlubší bazén světa" drželo centrum Y-40 Deep Joy, které se nachází poblíž Benátek. Centrum Deepspot ho ale překonalo o tři metry a získalo pomyslné prvenství, i když ne na dlouho. 

Ve městě Colchester v jihovýchodní Anglii je v současné době ve výstavbě bazén jménem Blue Abbys s hloubkou 50 metrů. Pro návštěvníky se však kvůli pandemii otevře až na sklonku roku 2022, potažmo začátkem následujícího letopočtu.  

Video: Bazén, heliport, pět ložnic. Beckhamovi koupili honosný byt v Miami

Bazén, heliport, pět ložnic. Beckhamovi koupili honosný byt v Miami | Video: One Thousand Museum
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy