Nejhlubší bazén na světě je v Polsku. Má 45 metrů, podvodní jeskyně i vrak

Magazín Magazín
5. 12. 2020 14:30
Polsko má nové prvenství. Asi 40 kilometrů od Varšavy stojí od prosince nejhlubší bazén na světě. Doposud si vítěznou příčku s velikostí dvaačtyřicet metrů držely italské Benátky, dno polského Deepspotu je však ještě o tři metry hlouběji. Centrum získalo povolení otevřít i přes přísná opatření, která jsou v Polsku kvůli covidu-19.
Foto: Deepspot

V nejhlubším bazénu na světě je asi 8000 kubických metrů vody, což je pro představu tři- až čtyřikrát více, než má například plavecký bazén v Podolí. Nádrž není primárně určená pro plavce, nýbrž pro začínající i pokročilé potápěče, hasiče nebo armádu, tvrdí americký server CNN

"Nejsou tu žádní podmořští živočichové, nevynahradí vám to oceán. Avšak je to místo, kde si každý může vyzkoušet a natrénovat své schopnosti, aby se pak cítil bezpečněji v otevřených vodách. Navíc je to zábava, přirovnávám to tu k mateřské škole pro dospělé," řekl agentuře AFP polský instruktor Przemyslaw Kacprzak z centra Deepspot v polském městě Mszczonów. 

Součástí vodního světa, který investora přišel na asi 230 milionů korun a jehož výstavba trvala dva roky, je celá řada atrakcí. Do hloubky vede jakýsi vodní tunel, po stranách jsou skryté jeskyně, monumenty i vrak lodi.

Foto: Deepspot

Potápěči pod hladinou se dají pozorovat v suchu z proskleného tunelu, který vede skrz celou šířku bazénu. Od 14. prosince centrum zpřístupní i hotelové pokoje s výhledem na podvodní svět. 

Ještě donedávna si titul "nejhlubší bazén světa" drželo centrum Y-40 Deep Joy, které se nachází poblíž Benátek. Centrum Deepspot ho ale překonalo o tři metry a získalo pomyslné prvenství, i když ne na dlouho. 

Ve městě Colchester v jihovýchodní Anglii je v současné době ve výstavbě bazén jménem Blue Abbys s hloubkou 50 metrů. Pro návštěvníky se však kvůli pandemii otevře až na sklonku roku 2022, potažmo začátkem následujícího letopočtu.  

Video: Bazén, heliport, pět ložnic. Beckhamovi koupili honosný byt v Miami

Bazén, heliport, pět ložnic. Beckhamovi koupili honosný byt v Miami | Video: One Thousand Museum
 

Právě se děje

před 7 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy