Nejhlubší bazén na světě je v Polsku. Má 45 metrů, podvodní jeskyně i vrak

Magazín Magazín
5. 12. 2020 14:30
Polsko má nové prvenství. Asi 40 kilometrů od Varšavy stojí od prosince nejhlubší bazén na světě. Doposud si vítěznou příčku s velikostí dvaačtyřicet metrů držely italské Benátky, dno polského Deepspotu je však ještě o tři metry hlouběji. Centrum získalo povolení otevřít i přes přísná opatření, která jsou v Polsku kvůli covidu-19.
Foto: Deepspot

V nejhlubším bazénu na světě je asi 8000 kubických metrů vody, což je pro představu tři- až čtyřikrát více, než má například plavecký bazén v Podolí. Nádrž není primárně určená pro plavce, nýbrž pro začínající i pokročilé potápěče, hasiče nebo armádu, tvrdí americký server CNN

"Nejsou tu žádní podmořští živočichové, nevynahradí vám to oceán. Avšak je to místo, kde si každý může vyzkoušet a natrénovat své schopnosti, aby se pak cítil bezpečněji v otevřených vodách. Navíc je to zábava, přirovnávám to tu k mateřské škole pro dospělé," řekl agentuře AFP polský instruktor Przemyslaw Kacprzak z centra Deepspot v polském městě Mszczonów. 

Součástí vodního světa, který investora přišel na asi 230 milionů korun a jehož výstavba trvala dva roky, je celá řada atrakcí. Do hloubky vede jakýsi vodní tunel, po stranách jsou skryté jeskyně, monumenty i vrak lodi.

Foto: Deepspot

Potápěči pod hladinou se dají pozorovat v suchu z proskleného tunelu, který vede skrz celou šířku bazénu. Od 14. prosince centrum zpřístupní i hotelové pokoje s výhledem na podvodní svět. 

Ještě donedávna si titul "nejhlubší bazén světa" drželo centrum Y-40 Deep Joy, které se nachází poblíž Benátek. Centrum Deepspot ho ale překonalo o tři metry a získalo pomyslné prvenství, i když ne na dlouho. 

Ve městě Colchester v jihovýchodní Anglii je v současné době ve výstavbě bazén jménem Blue Abbys s hloubkou 50 metrů. Pro návštěvníky se však kvůli pandemii otevře až na sklonku roku 2022, potažmo začátkem následujícího letopočtu.  

Video: Bazén, heliport, pět ložnic. Beckhamovi koupili honosný byt v Miami

Bazén, heliport, pět ložnic. Beckhamovi koupili honosný byt v Miami | Video: One Thousand Museum
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy