Panelákový byt na pražském sídlišti změnili k nepoznání. Místo obýváku je teď ložnice

Panelákový byt na pražském sídlišti změnili k nepoznání. Místo obýváku je teď ložnice
Byt o 65 metrech čtverečních se sice nachází v cihlovém domě, měl ale klasickou panelákovou dispozici, což znamená, že v něm byly úzké chodby, tři pokoje a mnoho dveří. Jak říká architektka Magda Palečková, byt navíc postrádal logiku v uspořádání místností: "Obývací pokoj byl od provozu kuchyně co nejvíce oddělený a orientovaný do ulice, jak to odpovídalo tradičnímu dispozičnímu uspořádání, které bylo ale už v době vzniku těchto domů přežité."
Architektka tedy při rekonstrukci předělala celou dispozici sídlištního bytu. "Půdorys bylo třeba uvolnit a na poměrně malé ploše vytvořit plynulý prostor, kde na sebe místnosti a jejich funkce navazují logicky a podle současných potřeb mladé rodiny, která zde žije," říká Palečková.
Obývací pokoj je co nejvolnější, jeho prostor vymezuje box z bílých desek, který tvoří šatnu, a černá stěna, za níž se ukrývá blok s kuchyní a jádrem s koupelnou a toaletou. "Z nějakého důvodu tu byla stejně jako v ostatních bytech v tomto domě na západní, světlejší, straně umístěna ložnice, propojená dveřmi s kuchyní," vzpomíná architektka.
V kuchyni byl původně jen dřez, sporák a malá pracovní plocha.
Foto: Martin Kocich
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 12. 2019 14:45
Klasická paneláková dispozice rozdělená do několika malých pokojů. Kromě obvyklých neduhů, jako jsou nesmyslně úzké chodbičky a spousta dveří, měl byt na pražském sídlišti Solidarita ještě jedno specifikum. "Uspořádání pokojů vzhledem ke světovým stranám i k vnitřní dispozici bylo nelogické. Na západní, světlejší straně byla například ložnice a vedle ní kuchyň," říká architektka Magda Palečková.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy