Podchod na pražské Vltavské vzal po hezké rekonstrukci za své. Všude jsou graffiti

Podchod na pražské Vltavské vzal po hezké rekonstrukci za své. Všude jsou graffiti
Praha 7 otevřela skatepark loni v listopadu. Ve spolupráci s duem Re_place nechala podle návrhu ateliéru U/U Studio opravit betonový povrch, přidat mobiliář pro skateboarding a BMX a část hřiště natřít do svěžích růžovočervených barev s příměsí oranžové.
Opravený podchod na pražské Vltavské je po tři čtvrtě roce pomalovaný tagy a graffiti. Design, který porota České ceny za architekturu nominovala mezi 29 nejlepších staveb loňska, je pryč.
Podle místostarostky Hany Třeštíkové Praha 7 o sprejerech ví. Radnice se ale údajně shodla na tom, že v těchto místech "s tím nemá smysl bojovat".
V ulicích poblíž Vltavské se objevují na fasádách domů, lavičkách i hřištích.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 9. 2022 9:54
V listopadu loňského roku Praha 7 představila první opravený podchod na pražské Vltavské. Nevyužívaná ulička pod mostem u stanice metra se za dva a půl milionu korun proměnila do svěžích růžovočervených barev, přibyl tu basketbalový koš a mobiliář pro skateboarding nebo BMX. Po tři čtvrtě roce je však prostor zase k nepoznání.

Rekonstrukci podchodu, kterému se dříve přezdívalo ulička hrůzy, se přitom před pár měsíci dostalo uznání mezi architekty. Projekt od ateliéru U/U Studio byl v rámci České ceny za architekturu nominován mezi 29 nejlepších loňských staveb. A přestože v návštěvnickém řádu stojí, že uživatelé nesmí hřiště ani mobiliář nijak poškozovat, design se po pár měsících od rekonstrukce skrývá pod nánosem sprejerských barev.

Podle místostarostky Hany Třeštíkové radnice o sprejerech ví, tady s nimi ale nemá smysl bojovat: "Tagy a graffiti jsme vůbec neodstraňovali. Byly tu k vidění již před úpravami, během realizace i následně po otevření zrekonstruovaných podchodů. Odstraňování graffiti by v tomto případě generovalo pouze zbytečné opakující se výdaje a vzhledem ke streetovému pojetí celého prostoru zde graffiti ničemu nevadí."

Nápisy se ale šíří i mimo skatepark. V okolních ulicích jsou tagy na fasádách domů, parapetech i dveřích. V budoucnu by tu přitom měla stát Vltavská filharmonie.

Přečtěte si v galerii, jak Praha 7 situaci řeší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy