Pod Beskydami si postavili dvojdům. Je pro tři generace, vyhlíží na les a pastviny

Pod Beskydami si postavili dvojdům. Je pro tři generace, vyhlíží na les a pastviny
"Dvě samostatná křídla přirozeně oddělují provoz výminku pro prarodiče a vchod domu pro samotnou rodinu. Otevírají se do soukromého dvora s výhledy na přilehlý les. Vzrostlé stromy u potoka během léta stíní slunci, v zimě paprsky proniknou skrz holé větve až do domu," popisují autoři návrhu.
"Jako v celém domě i tady jsme kladli důraz na průhledy skrz dům či ven do krajiny.  Velké sedací okno v obýváku nabízí výhledy do krajiny," popisují Kocián a Liška.
"Obě křídla domu se protínají v zádveří. Obrazně řečeno je to pomyslný vstupní rozcestník, protože odsud jsou vidět obě křídla domu a zároveň celá terasa se zahradou," líčí architekti.
Když se setmí, je v okolí naprostý klid. Směrem k obci svítí z domu světlo jen z jednoho okénka.
Foto: Václav Novák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 9. 2022 6:00
Na začátku byl jen pozemek v obci Rybí v Moravskoslezském kraji a sen velké rodiny, že budou mít dům, kam se vejdou všichni. Jak má stavba vypadat, nebylo hned jasné, rodina neměla moc peněz, přála si ale bydlet udržitelně a částečně stavět svépomocí. Z požadavků vzešel návrh na dřevěný dvojdům, který navazuje na architekturu podbeskydských stavení a počítá i s místem pro děti i prarodiče.

Takzvaný Dům s vejminkem navrhlo architektonické studio Klar. Stojí téměř na samotě a nemá žádnou sousední zástavbu, která by určovala místní tvarosloví. "Odpověď na otázku 'Jak by měl dům vypadat?' v tomto případě nebyla jednoduchá. Vzhledem k rozpočtu a přání rodiny jsme zvolili jednoduchou dřevostavbu. Základní tvar domu se tak na první pohled jeví jako tradiční podbeskydská zástavba, kterou tvoří drobné domky se sedlovou střechou," vysvětlují architekti Václav Kocián a Zdeněk Liška.

Domy jsou na severní straně blízce spojené a postupně se jako nůžky rozevírají směrem do zahrady. Z terasy jsou malebné výhledy na okolní les a pastviny, podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy