Plovoucí lázně na Vltavě i kobky na náplavce zaujaly svět, získaly prestižní cenu

Plovoucí lázně na Vltavě i kobky na náplavce zaujaly svět, získaly prestižní cenu
Plovárna by podle Jandy mohla do pár let vzniknout na Rašínově nábřeží. "Aktuálně jednáme se zástupci hlavního města Prahy o postupu směrem k realizaci projektu, která byla dočasně pozdržena vzhledem k celosvětové pandemii covidu-19. Projekt je možné zrealizovat v horizontu dvou až tří let."
Nejzajímavější obchodní centrum stojí podle poroty v rychle se rozvíjejícím čínském městě Čcheng-tu. Navrhlo ho studio Clou architects a je inspirované Rubikovou kostkou.
Nejhezčím muzeem světa je takzvané Imperial Kiln v Ťing-te-čenu se stálou sbírkou porcelánu v severní Číně od architektů ze studia Zhu Pei.
Nejkrásnější hotel na světě stojí podle mezinárodní poroty v Dubaji a je poslední stavbou, která ještě vzešla z pera dnes už zesnulé architektky Zahy Hadid. Nese název Opus (dílo) a opticky v sobě slučuje zdánlivě neslučitelné, jako je pevnost a prázdnota nebo transparentnost versus zrcadlení.
Foto: Petr Janda/brainwork
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 7. 2021 6:00
Mezi nejlepšími projekty světa v soutěži A+Awards, kterou každoročně vyhlašuje newyorská platforma Architizer, je návrh plovoucích lázní pro Prahu od studia Petra Jandy. Ocenění se navíc dočkala i rekonstrukce kobek na Rašínově nábřeží a konopný dům Liny Bellovičové. Porota, která udílela ceny v celkem 94 kategoriích, česká studia zařadila mezi "osobnosti", jako je Zaha Hadid nebo David Hertz.

Architizer je jeden z nejprestižnějších odborných časopisů v odvětví architektury. V celkem 94 kategoriích porota každoročně vybírá nejzajímavější stavby, které se realizovaly v uplynulých letech po celém světě. Ceny uděluje i těm projektům, které na svou realizaci teprve čekají a jsou zatím jen "na papíře". 

Plovoucí lázně pro Rašínovo nábřeží od studia Petra Jandy (Brainwork) zvítězily v kategorii Nepostavený: sport a rekreace. Do pár let by mohly vzniknout v centru města. "Aktuálně jednáme se zástupci hlavního města Prahy o postupu směrem k realizaci projektu, která byla dočasně pozdržena vzhledem k celosvětové pandemii covidu-19. Projekt je možné zrealizovat v horizontu dvou až tří let," říká architekt Petr Janda.

Při rekonstrukci Rašínova nábřeží se dočkaly obnovy především kobky s obřími prosklenými čočkami, za které studio získalo od poroty Architizeru speciální ocenění. 

Podívejte se i na další oceněné stavby světa.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy