Plovoucí lázně na Vltavě i kobky na náplavce zaujaly svět, získaly prestižní cenu

Plovoucí lázně na Vltavě i kobky na náplavce zaujaly svět, získaly prestižní cenu
Plovárna by podle Jandy mohla do pár let vzniknout na Rašínově nábřeží. "Aktuálně jednáme se zástupci hlavního města Prahy o postupu směrem k realizaci projektu, která byla dočasně pozdržena vzhledem k celosvětové pandemii covidu-19. Projekt je možné zrealizovat v horizontu dvou až tří let."
Nejzajímavější obchodní centrum stojí podle poroty v rychle se rozvíjejícím čínském městě Čcheng-tu. Navrhlo ho studio Clou architects a je inspirované Rubikovou kostkou.
Nejhezčím muzeem světa je takzvané Imperial Kiln v Ťing-te-čenu se stálou sbírkou porcelánu v severní Číně od architektů ze studia Zhu Pei.
Nejkrásnější hotel na světě stojí podle mezinárodní poroty v Dubaji a je poslední stavbou, která ještě vzešla z pera dnes už zesnulé architektky Zahy Hadid. Nese název Opus (dílo) a opticky v sobě slučuje zdánlivě neslučitelné, jako je pevnost a prázdnota nebo transparentnost versus zrcadlení.
Foto: Petr Janda/brainwork
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 7. 2021 6:00
Mezi nejlepšími projekty světa v soutěži A+Awards, kterou každoročně vyhlašuje newyorská platforma Architizer, je návrh plovoucích lázní pro Prahu od studia Petra Jandy. Ocenění se navíc dočkala i rekonstrukce kobek na Rašínově nábřeží a konopný dům Liny Bellovičové. Porota, která udílela ceny v celkem 94 kategoriích, česká studia zařadila mezi "osobnosti", jako je Zaha Hadid nebo David Hertz.

Architizer je jeden z nejprestižnějších odborných časopisů v odvětví architektury. V celkem 94 kategoriích porota každoročně vybírá nejzajímavější stavby, které se realizovaly v uplynulých letech po celém světě. Ceny uděluje i těm projektům, které na svou realizaci teprve čekají a jsou zatím jen "na papíře". 

Plovoucí lázně pro Rašínovo nábřeží od studia Petra Jandy (Brainwork) zvítězily v kategorii Nepostavený: sport a rekreace. Do pár let by mohly vzniknout v centru města. "Aktuálně jednáme se zástupci hlavního města Prahy o postupu směrem k realizaci projektu, která byla dočasně pozdržena vzhledem k celosvětové pandemii covidu-19. Projekt je možné zrealizovat v horizontu dvou až tří let," říká architekt Petr Janda.

Při rekonstrukci Rašínova nábřeží se dočkaly obnovy především kobky s obřími prosklenými čočkami, za které studio získalo od poroty Architizeru speciální ocenění. 

Podívejte se i na další oceněné stavby světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy