Architekti kritizují budoucí podobu Gare du Nord. Obchoďák na nádraží nepatří, tvrdí

Magazín Magazín
9. 9. 2019 10:16
Předním městským architektům se nelíbí plán na přestavbu historického vlakového nádraží na severu Paříže Gare du Nord. Vizualizace, kterou navrhlo studio Valode & Pistre, podle nich nerespektuje historii ani funkci budovy a označili ji za dehonestaci cestujících. Vadí jim, že součástí nádraží by mělo být velké nákupní centrum, které lidem znepříjemní cestu na vlak.
Pařížské nádraží Gare du Nord | Video: Valode & Pistre

Gare du Nord v Paříži je nejvytíženější nádraží v celé Evropě. Denně uvítá přes 700 tisíc lidí, kteří cestují vnitrostátně na okraj města ale i mimo něj, téměř dvě stě tisíc cestujících odtud denně míří například do Londýna.

Minulý rok město rozhodlo o rekonstrukci historické budovy z 19. století, která je na seznamu národních kulturních památek. Plán na přestavbu vypracovalo studio Valode & Pistore. Projekt za 17 miliard korun počítá s velkou prosklenou vstupní halou, sdíleným pracovní prostorem a obchody na několika tisících metrů čtverečních. 

Jak informuje britský zpravodajský server The Guardian, návrh je teď pod palbou kritiky hlavních městských architektů. Těm se podobně jako památkářům nelíbí, že součástí historické budovy bude nákupní středisko. Obchody lidem znesnadní cestování, tvrdí. 

Současná podoba nádraží Gare du Nord.
Současná podoba nádraží Gare du Nord. | Foto: Wikimedia Commons - Bodoklecksel (CC BY-SA 2.0)

V otevřeném dopise pro francouzský deník Le Monde architekti napsali, že projekt změní podobu centrální historické haly. Lidé, kteří míří na vlak, budou nejprve muset projít nákupním centrem a překonat řadu "nesmyslných uliček a eskalátorů."

Odborníci upozorňují i na to, že nákupní středisko zničí malé obchody v přilehlém okolí. "Požadujeme přepracování celého projektu - od přízemí až po střechu," uvádí v dopisu. 

Cílem města je, aby rekonstrukce byla hotová do roku 2024, kdy Paříž bude hostit olympijské hry. Nádraží zůstane otevřené a dělníci tak budou přestavovat jednotlivé části za plného provozu. 

Studio nicméně samo tvrdí, že si město stanovilo nesplnitelný termín. "Představa, že bude nádraží hotové do roku 2024 je šílená," uvádí zástupci ateliéru Valode & Pistre.

Podívejte se také na video: Samo se rozšíří i stáhne. New York má nové centrum umění The Shed

Samo se rozšíří i stáhne. New York má nové centrum umění The Shed | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy