Architekti kritizují budoucí podobu Gare du Nord. Obchoďák na nádraží nepatří, tvrdí

Magazín Magazín
9. 9. 2019 10:16
Předním městským architektům se nelíbí plán na přestavbu historického vlakového nádraží na severu Paříže Gare du Nord. Vizualizace, kterou navrhlo studio Valode & Pistre, podle nich nerespektuje historii ani funkci budovy a označili ji za dehonestaci cestujících. Vadí jim, že součástí nádraží by mělo být velké nákupní centrum, které lidem znepříjemní cestu na vlak.
Pařížské nádraží Gare du Nord | Video: Valode & Pistre

Gare du Nord v Paříži je nejvytíženější nádraží v celé Evropě. Denně uvítá přes 700 tisíc lidí, kteří cestují vnitrostátně na okraj města ale i mimo něj, téměř dvě stě tisíc cestujících odtud denně míří například do Londýna.

Minulý rok město rozhodlo o rekonstrukci historické budovy z 19. století, která je na seznamu národních kulturních památek. Plán na přestavbu vypracovalo studio Valode & Pistore. Projekt za 17 miliard korun počítá s velkou prosklenou vstupní halou, sdíleným pracovní prostorem a obchody na několika tisících metrů čtverečních. 

Jak informuje britský zpravodajský server The Guardian, návrh je teď pod palbou kritiky hlavních městských architektů. Těm se podobně jako památkářům nelíbí, že součástí historické budovy bude nákupní středisko. Obchody lidem znesnadní cestování, tvrdí. 

Současná podoba nádraží Gare du Nord.
Současná podoba nádraží Gare du Nord. | Foto: Wikimedia Commons - Bodoklecksel (CC BY-SA 2.0)

V otevřeném dopise pro francouzský deník Le Monde architekti napsali, že projekt změní podobu centrální historické haly. Lidé, kteří míří na vlak, budou nejprve muset projít nákupním centrem a překonat řadu "nesmyslných uliček a eskalátorů."

Odborníci upozorňují i na to, že nákupní středisko zničí malé obchody v přilehlém okolí. "Požadujeme přepracování celého projektu - od přízemí až po střechu," uvádí v dopisu. 

Cílem města je, aby rekonstrukce byla hotová do roku 2024, kdy Paříž bude hostit olympijské hry. Nádraží zůstane otevřené a dělníci tak budou přestavovat jednotlivé části za plného provozu. 

Studio nicméně samo tvrdí, že si město stanovilo nesplnitelný termín. "Představa, že bude nádraží hotové do roku 2024 je šílená," uvádí zástupci ateliéru Valode & Pistre.

Podívejte se také na video: Samo se rozšíří i stáhne. New York má nové centrum umění The Shed

Samo se rozšíří i stáhne. New York má nové centrum umění The Shed | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy