Architekti kritizují budoucí podobu Gare du Nord. Obchoďák na nádraží nepatří, tvrdí

Magazín Magazín
9. 9. 2019 10:16
Předním městským architektům se nelíbí plán na přestavbu historického vlakového nádraží na severu Paříže Gare du Nord. Vizualizace, kterou navrhlo studio Valode & Pistre, podle nich nerespektuje historii ani funkci budovy a označili ji za dehonestaci cestujících. Vadí jim, že součástí nádraží by mělo být velké nákupní centrum, které lidem znepříjemní cestu na vlak.
Pařížské nádraží Gare du Nord | Video: Valode & Pistre

Gare du Nord v Paříži je nejvytíženější nádraží v celé Evropě. Denně uvítá přes 700 tisíc lidí, kteří cestují vnitrostátně na okraj města ale i mimo něj, téměř dvě stě tisíc cestujících odtud denně míří například do Londýna.

Minulý rok město rozhodlo o rekonstrukci historické budovy z 19. století, která je na seznamu národních kulturních památek. Plán na přestavbu vypracovalo studio Valode & Pistore. Projekt za 17 miliard korun počítá s velkou prosklenou vstupní halou, sdíleným pracovní prostorem a obchody na několika tisících metrů čtverečních. 

Jak informuje britský zpravodajský server The Guardian, návrh je teď pod palbou kritiky hlavních městských architektů. Těm se podobně jako památkářům nelíbí, že součástí historické budovy bude nákupní středisko. Obchody lidem znesnadní cestování, tvrdí. 

Současná podoba nádraží Gare du Nord.
Současná podoba nádraží Gare du Nord. | Foto: Wikimedia Commons - Bodoklecksel (CC BY-SA 2.0)

V otevřeném dopise pro francouzský deník Le Monde architekti napsali, že projekt změní podobu centrální historické haly. Lidé, kteří míří na vlak, budou nejprve muset projít nákupním centrem a překonat řadu "nesmyslných uliček a eskalátorů."

Odborníci upozorňují i na to, že nákupní středisko zničí malé obchody v přilehlém okolí. "Požadujeme přepracování celého projektu - od přízemí až po střechu," uvádí v dopisu. 

Cílem města je, aby rekonstrukce byla hotová do roku 2024, kdy Paříž bude hostit olympijské hry. Nádraží zůstane otevřené a dělníci tak budou přestavovat jednotlivé části za plného provozu. 

Studio nicméně samo tvrdí, že si město stanovilo nesplnitelný termín. "Představa, že bude nádraží hotové do roku 2024 je šílená," uvádí zástupci ateliéru Valode & Pistre.

Podívejte se také na video: Samo se rozšíří i stáhne. New York má nové centrum umění The Shed

Samo se rozšíří i stáhne. New York má nové centrum umění The Shed | Video: Diller Scofidio + Renfro
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy