Z chudého ghetta symbolem luxusu. Pařížská ulice měla být ještě impozantnější

TV Architect
7. 2. 2021 7:30
Dnešní Pařížská ulice v Praze je synonymem luxusu, v minulosti tomu tak ale nebylo. Nacházelo se tu totiž židovské ghetto, které po jeho zrušení v roce 1850 nahradila malá čtvrť Josefov. Když pak v roce 1893 vešly v platnost asanační zákony, celá tato oblast prošla zásadní změnou.
Dnešní Pařížská ulice v Praze je synonymem luxusu, v minulosti tomu tak ale rozhodně nebylo. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury, který připravuje internetová televize TV Architect, vznikl před začátkem pandemie covidu-19. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Plány byly takové, že ulice bude kopírovat pařížskou Avenue des Champ-Elysées. To se však neuskutečnilo pro nedostatek finančních prostředků a odpor obyvatel Starého Města.

První dům, který tady vznikl po asanaci, tvoří roh Staroměstského náměstí a nově založené třídy, která se dříve jmenovala Mikulášská, dnes Pařížská.

Podívejte se také na druhý díl pořadu Skryté poklady architektury, který se věnuje Pařížské ulici:

Pařížská ulice se na přelomu 19. a 20. století stala novou velkorysou osou pražské čtvrti Josefov. Opticky propojila Staroměstské náměstí s průhledem na Letnou. Do roku 1914 tady vyrostla řada zajímavých staveb ve stylu secese, historismu, ale i směsky architektonických stylů.

Zajímavé jsou například neobarokní stavba od Jana Kouly, první secesní dům s maskarony od Celestýna Kloučka a Karla Nováka nebo nárožní dům Merkur od pražského architekta Jana Vejrycha.

Pařížská ulice sice není široký francouzský bulvár, ale není to ani úzká ulička. Pražané tady momentálně naleznou množství luxusních obchodů. Spolu s ulicí Na Příkopě se jedná o jednu z nejdražších ulic v hlavním městě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy