Z chudého ghetta symbolem luxusu. Pařížská ulice měla být ještě impozantnější

TV Architect
7. 2. 2021 7:30
Dnešní Pařížská ulice v Praze je synonymem luxusu, v minulosti tomu tak ale nebylo. Nacházelo se tu totiž židovské ghetto, které po jeho zrušení v roce 1850 nahradila malá čtvrť Josefov. Když pak v roce 1893 vešly v platnost asanační zákony, celá tato oblast prošla zásadní změnou.
Dnešní Pařížská ulice v Praze je synonymem luxusu, v minulosti tomu tak ale rozhodně nebylo. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury, který připravuje internetová televize TV Architect, vznikl před začátkem pandemie covidu-19. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Plány byly takové, že ulice bude kopírovat pařížskou Avenue des Champ-Elysées. To se však neuskutečnilo pro nedostatek finančních prostředků a odpor obyvatel Starého Města.

První dům, který tady vznikl po asanaci, tvoří roh Staroměstského náměstí a nově založené třídy, která se dříve jmenovala Mikulášská, dnes Pařížská.

Podívejte se také na druhý díl pořadu Skryté poklady architektury, který se věnuje Pařížské ulici:

Pařížská ulice se na přelomu 19. a 20. století stala novou velkorysou osou pražské čtvrti Josefov. Opticky propojila Staroměstské náměstí s průhledem na Letnou. Do roku 1914 tady vyrostla řada zajímavých staveb ve stylu secese, historismu, ale i směsky architektonických stylů.

Zajímavé jsou například neobarokní stavba od Jana Kouly, první secesní dům s maskarony od Celestýna Kloučka a Karla Nováka nebo nárožní dům Merkur od pražského architekta Jana Vejrycha.

Pařížská ulice sice není široký francouzský bulvár, ale není to ani úzká ulička. Pražané tady momentálně naleznou množství luxusních obchodů. Spolu s ulicí Na Příkopě se jedná o jednu z nejdražších ulic v hlavním městě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy