Nejkrásnější proměny v Česku: Chátrající márnice, pivovar i zámky chytly druhý dech

Nejkrásnější proměny v Česku: Chátrající márnice, pivovar i zámky chytly druhý dech
Zámek v Ratměřicích ve Středočeském kraji nechal v roce 1702 postavit Jan Antonín Kořenský z Terešova. Na konci 19. století iniciovala rodina Chotků rozsáhlou přestavbu, která dala zámku současnou tvář v pozdně klasicistním slohu. Posledním panem domácím byl na zámku těsně před jeho znárodněním majitel pražské Aerovky Vladimír Kabeš.
Dům s podloubím město loni nechalo opravit. Je v něm komunitní centrum, informační středisko, galerie i konferenční sál.
Budova panského dvora patřila od roku 1646 mezi největší dominanty města. Byla nejdůležitějším hospodářským celkem ve Veselí nad Moravou, respektive tehdejšího Předměstí Veselí nad Moravou.
Původní podobu jí začal pomalu navracet Spolek za zachování hutě v Šindelové. Dobrovolníci zpevnili zdivo, postavili schodiště i novou střechu.
Foto: Má vlast cestami proměn (zdroj)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 1. 2021 6:00
Zanedbaných a zničených míst, která díky citlivé rekonstrukci získala nový život a zároveň neztratila ducha místa, je stále poskrovnu. Každý rok se ale do soutěže Má vlast cestami proměn přihlašuje více realizací. Mezi nejpovedenější oživené památky či domy s historií patří například památník Tomáše Bati ve Zlíně, dřevouhelná vysoká pec v Šindlerově nebo zámek v Ratměřicích.

Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší svědectví o příznivých proměnách zanedbaných míst a sídel v české krajině. Může se do ní přihlásit každý, kdo se o podobnou proměnu sám zasloužil. Více informací najdete na webu výstavy.

Podívejte se v naší galerii na nejpovedenější proměny uplynulého roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy