Palác na Národní je skvostem moderní architektury. Výjimečný interiér bere dech

TV Architect
11. 7. 2021 7:00
Palác Drn je polyfunkční nárožní budova stojící na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1. Budova zaujme jak exteriérem, tak naprosto výjimečným interiérem. Jedná se o administrativní komplex, který slouží jako kanceláře, najdeme zde ale i obchody, galerii a restaurace. Na každém rohu se prolínají historické a moderní prvky a materiály.
Palác Drn je polyfunkční nárožní budova stojící na rohu ulic Národní a Mikulandská na Novém Městě v Praze 1. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Budova se zaobleným nárožím byla postavena v místě proluky po zaniklých domech. Novostavba zahrnuje čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Má skleněnou fasádu s kovovými ozdobnými pruty, které evokují barokní zdobnost. Ochozy jsou pak osázené zelení, například na jaře zde rostou barevné tulipány. Právě díky netypickému umístění zeleně na střechu budovy, ale i na její fasádu získala budova svůj název. Cílem také bylo oživit rušnou městskou třídu.

Podívejte se na rozhovor s architektem Stanislavem Fialou:

Architektem stavby je Stanislav Fiala. I přesto, že stavba je velmi moderní, bylo pro její vznik využito mnoho prvků ze starších staveb a také ze sousedního Schönkirchovského paláce, které byly integrovány do interiéru. Jedná se například o prejzy, kamenné schodišťové stupně, cihelné zdivo, dřevěné trámy nebo dlažbu. Pohledový beton novostavby zdobí přírodniny, je zde řada vodních prvků, zábradlí jsou navržena z betonářské oceli.

Velmi zajímavé je to, jak se v určitých místech moderní budova prolíná díky historickým prvkům s vedlejší barokní stavbou. Výškový rozdíl budov vyřešil architekt Fiala kopírováním mansardové barokní střechy, která tak pokračuje i na vedlejší objekt a postupně se rozplyne.

Obě stavby propojuje mnoho osobitých detailů, které spojují moderní prostředí s tím historickým. Mezi Drnem a Schönkirchovským palácem byla po výstavbě vytvořena veřejná piazzetta společná pro obě stavby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy