Otáčivé hlediště v Týně je světový unikát. Postavili ho ochotníci, teď ho čeká oprava

Otáčivé hlediště v Týně je světový unikát. Postavili ho ochotníci, teď ho čeká oprava
Stavba trvala necelé dva měsíce.
Točna teď podle ochotníků potřebuje zmodernizovat, místo pro sezení i zázemí herců zase rozšířit.
Kromě divadelních představení budou na scéně i koncerty nebo letní kino. Realizace nového hlediště by podle ochotníků měla začít už v příštím roce. Stará točna se rozebere a nahradí ji nová konstrukce. "Ke starému hledišti cítíme nostalgii, vzpomínky na něj nám zůstanou, ale pokrok se nedá zastavit," dodává Ivan Sýkora.
Proměnu otáčivého hlediště, které má v Týně nad Vltavou dlouhou tradici, navrhl ateliér A8000 ke stoletému výročí jihočeského ochotnického spolku Vltavan.
Foto: A8000
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 11. 2021 6:00
Nové otáčivé hlediště budou mít ochotníci v Týně nad Vltavou po téměř 50 letech. To stávající si sami postavili v době komunistické normalizace a dnes jsou jediným amatérským souborem, který má vlastní konstrukci s točnou. Na světě jsou další čtyři otáčivá hlediště, všechna ale vlastní profesionální divadelníci. Návrh na obnovu konstrukce v Bedřichových sadech dodal ateliér A8000.

Hlediště s točnou v Bedřichových sadech, které patří spolku Vltavan, na tom v posledních letech není technicky nejlépe a potřebuje rekonstrukci. Návrh ateliéru A8000 má moderní design, LED světla, která se dají ovládat pomocí aplikace, a rozšířený prostor pro diváky. 

"Malé otáčivé hlediště pro nás bylo příjemnou výzvou. Na začátku projektu jsem se věnoval analýze dostupných dat v Divadelním ústavu, jel jsem se podívat do Českého Krumlova, ale zároveň jsem pozoroval všechny možné točny, například i v parkovacích domech, abych si co nejvíce osvojil daný technický princip," říká architekt Petr Jakšík.

Dnes už chátrající konstrukci si spolek Vltavan postavil svépomocí, aby splnil svůj závazek a odehrál ročně alespoň jedno divadlo v přírodě pod širým nebem. "Když se konstrukce skládala jeřábem z náklaďáku, otočila se na laně a jeden člen v tu chvíli vykřikl: 'To se bude točit!'" vzpomíná Ivan Sýkora na dobu, kdy s ochotníky v parku stavěl vlastní divadlo. Na jeho historii i budoucí podobu se podívejte v galerii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy