Ostrava postaví další moderní stavbu. Parkovací dům má jezírko a hřiště na střeše

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 10. 2019 10:08
Ostrava zná podobu parkovacího domu, který bude stát poblíž Divadla Petra Bezruče a budoucí budovy Janáčkovy filharmonie. Porota soutěže, do které se přihlásilo 42 kandidátů, vybrala návrh šestipatrové rampy od Projektstudia EUCZ. Má šest nadzemních pater, jezírko a zelené hřiště na střeše.

Během tří let je to už osmá architektonická soutěž, která výrazně změní charakter moravskoslezského města. V ulici, kde sídlí krajský úřad, dům kultury a Divadlo Petra Bezruče, město postaví parkovací dům, jenž zdesetinásobí současný počet stání.

Moderní budovu navrhli architekti z Projektstudia EUCZ. "Porota ocenila, že nový objekt vynikne vedle sousedících, poněkud komisně vyhlížejících budov, a přitom je do lokality zasazen s citem a respektem k okolí," říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Parkovací dům bude mít jedno podzemní a šest nadzemních pater. "Je to v podstatě dlouhá rampa, po jejímž obvodu jsou rozmístěna parkovací stání. Uprostřed je velké atrium, které do objektu vnáší světlo a vzduch a celý prostor zpřehledňuje," uvádí autoři návrhu.

Na střeše budovy budě hřiště pro děti z okolí a zeleň. Součástí samotného pozemku pak bude park a komerční prostory, jako jsou obchody a kavárny. K závlaze zeleně město využije dešťovou vodu, která bude stékat do jezírka uvnitř interiéru. 

Projekt schválilo zastupitelstvo i rada města, Ostrava by mohla začít stavět už za dva roky.  

Podívejte se na video: Otevřela se unikátní rozhledna. Stezka nad vinohrady bez jediného schodu

Otevírá se unikátní kruhová rozhledna: Stezka nad vinohrady bez jediného schodu | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy