Ostrava postaví další moderní stavbu. Parkovací dům má jezírko a hřiště na střeše

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 10. 2019 10:08
Ostrava zná podobu parkovacího domu, který bude stát poblíž Divadla Petra Bezruče a budoucí budovy Janáčkovy filharmonie. Porota soutěže, do které se přihlásilo 42 kandidátů, vybrala návrh šestipatrové rampy od Projektstudia EUCZ. Má šest nadzemních pater, jezírko a zelené hřiště na střeše.

Během tří let je to už osmá architektonická soutěž, která výrazně změní charakter moravskoslezského města. V ulici, kde sídlí krajský úřad, dům kultury a Divadlo Petra Bezruče, město postaví parkovací dům, jenž zdesetinásobí současný počet stání.

Moderní budovu navrhli architekti z Projektstudia EUCZ. "Porota ocenila, že nový objekt vynikne vedle sousedících, poněkud komisně vyhlížejících budov, a přitom je do lokality zasazen s citem a respektem k okolí," říká náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Parkovací dům bude mít jedno podzemní a šest nadzemních pater. "Je to v podstatě dlouhá rampa, po jejímž obvodu jsou rozmístěna parkovací stání. Uprostřed je velké atrium, které do objektu vnáší světlo a vzduch a celý prostor zpřehledňuje," uvádí autoři návrhu.

Na střeše budovy budě hřiště pro děti z okolí a zeleň. Součástí samotného pozemku pak bude park a komerční prostory, jako jsou obchody a kavárny. K závlaze zeleně město využije dešťovou vodu, která bude stékat do jezírka uvnitř interiéru. 

Projekt schválilo zastupitelstvo i rada města, Ostrava by mohla začít stavět už za dva roky.  

Podívejte se na video: Otevřela se unikátní rozhledna. Stezka nad vinohrady bez jediného schodu

Otevírá se unikátní kruhová rozhledna: Stezka nad vinohrady bez jediného schodu | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy