V Praze zmizel "labyrint hrůzy". Lidé se tu báli i přes den, teď místo hýří barvami

V Praze zmizel "labyrint hrůzy". Lidé se tu báli i přes den, teď místo hýří barvami
"Skejťáci" a "bajkeři" mají v Praze 7 své stálé místo. Už od 90. let je jejich pomyslnou Mekkou "kyvadlo u Stalina" nebo Štvanice, od minulého roku můžou jezdit také na Výstavišti. Prostor pod Hlávkovým mostem je ale jediné místo, kam mohou celoročně, bez ohledu na počasí...
Beton oživily detaily v barvách červené, růžové...
Z podchodů na Vltavské, kterým lidé ze sedmé městské části v Praze přezdívali labyrint hrůzy, je nyní důstojný veřejný prostor.
Nevzhledné a opuštěné zákoutí vedoucí od metra a tramvají k sídlu Galilea nebo finančnímu úřadu nechala radnice Prahy 7 proměnit v barevné sportoviště a park pro skateboardisty nebo bikery.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 11. 2021 11:10
Podchody na Vltavské, v kterých byly odpadky, výkaly a tma, jsou po roce k nepoznání. Radnice je ve spolupráci s městem a architekty nechala proměnit na hřiště a park pro skateboardisty nebo bikery. Místo, kam už si obyvatelé odvykli chodit, září barvami a kromě ramp má také malou lezeckou stěnu, basketový koš a lavičky. Časem se má proměnit i část na nábřeží Kapitána Jaroše.

"Celý projekt začal vznikat už před několika lety, kdy jsme ve spolupráci s občany Prahy 7 zjišťovali, jaká místa navštěvují rádi a jaká naopak neradi. Podchod na Vltavské byl označený jako prostor, kam se občané bojí chodit nejen v noci, ale i přes den," vysvětluje místostarostka sedmé městské části Hana Třeštíková.

Praha 7 za rekonstrukci podchodu zaplatila 2,4 milionu korun. 

Podchody lidé využívali v nejnutnějších případech a jen do té doby, než na povrchu u magistrály vznikly přechody. V roce 2018 místo ztratilo svůj původní účel a stalo se z něj nevzhledné prostředí se štiplavým a zatuchlým odérem. S nápadem na nové sportoviště přišli zakladatelé cyklistické dílny a baru Bajkazyl, kteří v Praze oživili chátrající budovu na Štvanici, náplavku nebo smíchovskou továrnu na výrobu skla, nynější MeetFactory.

Podívejte se, jak se jim ve spolupráci s architekty podařilo místo proměnit a jaké tu mají plány do budoucna. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy