V Praze zmizel "labyrint hrůzy". Lidé se tu báli i přes den, teď místo hýří barvami

V Praze zmizel "labyrint hrůzy". Lidé se tu báli i přes den, teď místo hýří barvami
"Skejťáci" a "bajkeři" mají v Praze 7 své stálé místo. Už od 90. let je jejich pomyslnou Mekkou "kyvadlo u Stalina" nebo Štvanice, od minulého roku můžou jezdit také na Výstavišti. Prostor pod Hlávkovým mostem je ale jediné místo, kam mohou celoročně, bez ohledu na počasí...
Beton oživily detaily v barvách červené, růžové...
Z podchodů na Vltavské, kterým lidé ze sedmé městské části v Praze přezdívali labyrint hrůzy, je nyní důstojný veřejný prostor.
Nevzhledné a opuštěné zákoutí vedoucí od metra a tramvají k sídlu Galilea nebo finančnímu úřadu nechala radnice Prahy 7 proměnit v barevné sportoviště a park pro skateboardisty nebo bikery. Zobrazit 31 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 11. 2021 11:10
Podchody na Vltavské, v kterých byly odpadky, výkaly a tma, jsou po roce k nepoznání. Radnice je ve spolupráci s městem a architekty nechala proměnit na hřiště a park pro skateboardisty nebo bikery. Místo, kam už si obyvatelé odvykli chodit, září barvami a kromě ramp má také malou lezeckou stěnu, basketový koš a lavičky. Časem se má proměnit i část na nábřeží Kapitána Jaroše.

"Celý projekt začal vznikat už před několika lety, kdy jsme ve spolupráci s občany Prahy 7 zjišťovali, jaká místa navštěvují rádi a jaká naopak neradi. Podchod na Vltavské byl označený jako prostor, kam se občané bojí chodit nejen v noci, ale i přes den," vysvětluje místostarostka sedmé městské části Hana Třeštíková.

Praha 7 za rekonstrukci podchodu zaplatila 2,4 milionu korun. 

Podchody lidé využívali v nejnutnějších případech a jen do té doby, než na povrchu u magistrály vznikly přechody. V roce 2018 místo ztratilo svůj původní účel a stalo se z něj nevzhledné prostředí se štiplavým a zatuchlým odérem. S nápadem na nové sportoviště přišli zakladatelé cyklistické dílny a baru Bajkazyl, kteří v Praze oživili chátrající budovu na Štvanici, náplavku nebo smíchovskou továrnu na výrobu skla, nynější MeetFactory.

Podívejte se, jak se jim ve spolupráci s architekty podařilo místo proměnit a jaké tu mají plány do budoucna. 

 

Právě se děje

Další zprávy