Od papalášů po rodiny s dětmi. Před 30 lety otevřel v Praze největší hotel v Česku

Od papalášů po rodiny s dětmi. Před 30 lety otevřel v Praze největší hotel v Česku
"V důsledku společenských proměn Čedok po sametové revoluci nedokázal
novému hotelu zajistit dostatek zákazníků, což vedlo k tomu, že v roce 1995
převzala vedení společnost Hilton International. Ještě v témže roce proběhla
ve čtyřech horních podlažích renovace pokojů ve stylu Deluxe a Executive, která
měla odrážet novou strategii hotelu, zaměřenou na firemní klientelu, a přilákat
tak nové hosty," říká mluvčí hotelu Markéta Šebková.
...s dva tisíce metry sportovní plochy včetně vnitřního bazénu, sauny a venkovní terasy...
Stavba je koncipovaná jako několik průchozích křídel, která spoluvytváří čtvercové atrium.
Na hodnotě stavby s monumentálním atriem se historici a teoretici architektury neshodnou, není ani kulturní památkou. Z dnešního pohledu je problém především samotný objem stavby. "Hotel má nejhezčí prezidentské apartmá v Česku, ale v atriu jsem si kdysi připadal jako na vězeňském dvoře. Hmotově je celá stavba převýšená, což pak vedlo k tomu, že i další investoři v Karlíně začali stavět vysoké stavby. Co se týká samotné architektury, myslím, že její autoři mají za sebou hezčí stavby," myslí si historik architektury Zdeněk Lukeš.
Foto: Hilton Prague
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 6. 2021 6:00
Brutalistní Hilton Prague v Karlíně slaví 30 let. V roce 1991 ho tehdejší Československo otevřelo pro zahraniční hosty a významné delegace. Ubytovaní v něm byli američtí prezidenti jako Bill Clinton, George W. Bush starší i mladší, Barack Obama nebo Joe Biden. Brutalistní stavba, která je dodnes největším hotelem v Česku, hostila i řadu hudebníků a herců. Dnes cílí na tuzemské rodiny s dětmi.

Hotel nechala postavit v 80. letech státní cestovní kancelář Čedok ve spolupráci s francouzskou společností CBC Paris. Budovu, inspirovanou architekturou pařížské čtvrti La Défense, navrhli francouzští i čeští architekti. Na konečném výrazu stavby pracovala hlavně trojice Stanislav Franc, Vladimír Fencl a Jan Nováček, které ovlivnila zahraniční brutalistní architektura.

Hotel byl slavnostně otevřen v červnu 1991. Podívejte se, jak se postupně měnil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy