Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby

TV Architect
25. 7. 2021 11:00
Obecní dům je nepřehlédnutelná budova u Prašné brány v Praze. Už na první pohled je nepochybné, že se jedná o reprezentativní centrum českého společenského a kulturního života. Budova je dnes národní kulturní památkou a jednou z vyhledávaných dominant Prahy.
Obecní dům je nepřehlédnutelná budova v sousedství Prašné brány v Praze. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Reprezentační dům hlavního města Prahy byl postaven na pozemku někdejšího Královského dvora. Projekt byl po různých peripetiích svěřen zkušeným projektantům Polívkovi a Balšánkovi. Stavba se nese ve stylu neobaroka s prvky secese. Čelní fasáda je dominantou náměstí Republiky. Vznosný hlavní otevřený vstup s polokruhovým balkonem je reprezentativním prvkem budovy.

Podívejte se i na druhý díl pořadu Skryté poklady architektury o Obecním domě:

V přízemí domu se nacházejí vstupní síň, francouzská restaurace a vídeňská kavárna, v suterénu americký bar a pivnice, v mezipatře šatny a v prvním patře reprezentační salonky. Ústřední prostor interiéru tvoří rozlehlá Smetanova koncertní síň, kolem níž obíhají jednotlivá křídla budovy, která poskytují především zázemí Symfonickému orchestru a dalším provozům.

Dům vyzdobily desítky výtvarníků a řemeslníků ve stylu zoomorfní secese, mezi nimi Alfons Mucha, Stanislav Sucharda, Jan Preisler, František Ženíšek, Franta Úprka, František Hergessel, Ladislav Šaloun a mnozí další.

Zajímavostí je, že v době dokončení stavby nebyl objekt přijat příliš pozitivně. Především mladé generaci umělců se nelíbila přílišná přezdobenost. S takovou kritikou se dům setkal i v dalších historických dekádách a postupně tak chátral. Obnovy se dočkal až v 90. letech, kdy byl citlivě restaurován.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy