Nový kostel v Kladně má prosklenou věž a kavárnu. Po setmění naviguje lidi zpět domů

Nový kostel v Kladně má prosklenou věž a kavárnu. Po setmění naviguje lidi zpět domů
"Sestupující světlo zaplňuje prostor a krájí jeho atmosféru. Navozuje pocit velkoleposti, stav očekávání, rozjímání a pokory. Obdobně mocný je v sakrálním prostoru zážitek tmy, která otevírá cestu ostatním smyslům a vnímání obrací do nitra," popisují architekti.
Po setmění věž osvětluje okolní prostor a mezi okolní zástavbou rodinných domů působí jako maják, který lidi naviguje zpět do jejich domovů.
V další části patrové budovy jsou soukromé prostory komunity, jako jsou kanceláře a společenské místnosti.
Církev bratrská má v Kladně nové křesťanské komunitní centrum. Budova se zahradou a kavárnou pro veřejnost stojí nedaleko železniční zastávky a nemocnice města. Komunita v něm kromě pravidelných bohoslužeb nabízí i pomoc duševně a fyzicky nemocným, dětem nebo lidem v nouzi.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 1. 2023 11:11
V Kladně stojí od minulého roku nový kostel a komunitní centrum pro Církev bratrskou. Protestantský sbor, který původně sídlil v řadové zástavbě bez zahrady a možnosti k dalšímu růstu, si nechal vybudovat moderní novostavbu s modlitebnou, učebnami, kancelářemi a malou kavárnou pro veřejnost.

Budova působí jako pavilon v zahradě. Jejími autory jsou David Wittassek a Jiří Řezák ze studia Qarta Architektura. Důležitým motivem stavby je prosklený světlík, který zvenčí zdůrazňuje industriální tvar kostela a dovnitř propouští přirozené světlo. Stíny vytváří v interiéru pomyslný předěl mezi intimním a společenským prostorem. 

"Sestupující světlo zaplňuje prostor a krájí jeho atmosféru. Navozuje pocit velkoleposti, stav očekávání, rozjímání a pokory. Obdobně mocný je v sakrálním prostoru zážitek tmy, která otevírá cestu ostatním smyslům a vnímání obrací do nitra," popisují architekti. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy