Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let

Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let.
Koneckonců, devadesátá léta byla pro Fostera obdobím mnoha kompromisů. Při rekonstrukci berlínského říšského sněmu (Reichstagu) chtěl architekt původně zakrýt celou stavbu skleněným baldachýnem. To však v Německu neprošlo.
Není náhodou, že v portfoliu studia Foster + Partners jsou i budovy s logem  nakousnutého jablka. Architekta a zakladatele společnosti Apple Inc. Steva Jobse spojovala snaha o inovace a technologický pokrok. V roce 2017 studio navrhlo v Kalifornii sídlo firmy s názvem Apple Park, do kterého se vejde 12 tisíc zaměstnanců.
Na návrhu budovy spolupracovalo také britské studio Heatherwick. Její fasádu tvoří několik bronzových píšťal, které jsou v řadách umístěny tak, aby v mezerách mezi nimi prostupovalo světlo do interiéru. Plášť z píšťaly je pohyblivý a každou hodinu se "roztancuje" před očima kolemjdoucích.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 6. 2020 10:09
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let. Vizionář a milovník inovací začal svou praxi v roce 1967 a stal se jedním z průkopníků udržitelné architektury.

Mezi jeho nejslavnější stavby patří například mrakodrap "okurka" v Londýně, Millenium Bridge nebo One World Trade Center v New Yorku. Podívejte se i na další.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy