Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let

Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let.
Koneckonců, devadesátá léta byla pro Fostera obdobím mnoha kompromisů. Při rekonstrukci berlínského říšského sněmu (Reichstagu) chtěl architekt původně zakrýt celou stavbu skleněným baldachýnem. To však v Německu neprošlo.
Není náhodou, že v portfoliu studia Foster + Partners jsou i budovy s logem  nakousnutého jablka. Architekta a zakladatele společnosti Apple Inc. Steva Jobse spojovala snaha o inovace a technologický pokrok. V roce 2017 studio navrhlo v Kalifornii sídlo firmy s názvem Apple Park, do kterého se vejde 12 tisíc zaměstnanců.
Na návrhu budovy spolupracovalo také britské studio Heatherwick. Její fasádu tvoří několik bronzových píšťal, které jsou v řadách umístěny tak, aby v mezerách mezi nimi prostupovalo světlo do interiéru. Plášť z píšťaly je pohyblivý a každou hodinu se "roztancuje" před očima kolemjdoucích.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 6. 2020 10:09
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let. Vizionář a milovník inovací začal svou praxi v roce 1967 a stal se jedním z průkopníků udržitelné architektury.

Mezi jeho nejslavnější stavby patří například mrakodrap "okurka" v Londýně, Millenium Bridge nebo One World Trade Center v New Yorku. Podívejte se i na další.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy