Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let

Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let.
Koneckonců, devadesátá léta byla pro Fostera obdobím mnoha kompromisů. Při rekonstrukci berlínského říšského sněmu (Reichstagu) chtěl architekt původně zakrýt celou stavbu skleněným baldachýnem. To však v Německu neprošlo.
Není náhodou, že v portfoliu studia Foster + Partners jsou i budovy s logem  nakousnutého jablka. Architekta a zakladatele společnosti Apple Inc. Steva Jobse spojovala snaha o inovace a technologický pokrok. V roce 2017 studio navrhlo v Kalifornii sídlo firmy s názvem Apple Park, do kterého se vejde 12 tisíc zaměstnanců.
Na návrhu budovy spolupracovalo také britské studio Heatherwick. Její fasádu tvoří několik bronzových píšťal, které jsou v řadách umístěny tak, aby v mezerách mezi nimi prostupovalo světlo do interiéru. Plášť z píšťaly je pohyblivý a každou hodinu se "roztancuje" před očima kolemjdoucích.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 6. 2020 10:09
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let. Vizionář a milovník inovací začal svou praxi v roce 1967 a stal se jedním z průkopníků udržitelné architektury.

Mezi jeho nejslavnější stavby patří například mrakodrap "okurka" v Londýně, Millenium Bridge nebo One World Trade Center v New Yorku. Podívejte se i na další.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy