Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let

Postavil most tisíciletí i mrakodrap, co připomíná okurku. Norman Foster slaví 85 let
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let.
Koneckonců, devadesátá léta byla pro Fostera obdobím mnoha kompromisů. Při rekonstrukci berlínského říšského sněmu (Reichstagu) chtěl architekt původně zakrýt celou stavbu skleněným baldachýnem. To však v Německu neprošlo.
Není náhodou, že v portfoliu studia Foster + Partners jsou i budovy s logem  nakousnutého jablka. Architekta a zakladatele společnosti Apple Inc. Steva Jobse spojovala snaha o inovace a technologický pokrok. V roce 2017 studio navrhlo v Kalifornii sídlo firmy s názvem Apple Park, do kterého se vejde 12 tisíc zaměstnanců.
Na návrhu budovy spolupracovalo také britské studio Heatherwick. Její fasádu tvoří několik bronzových píšťal, které jsou v řadách umístěny tak, aby v mezerách mezi nimi prostupovalo světlo do interiéru. Plášť z píšťaly je pohyblivý a každou hodinu se "roztancuje" před očima kolemjdoucích.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
1. 6. 2020 10:09
Architektura zásadně ovlivňuje kvalitu života, tvrdí přední britský stavitel a designér Norman Robert Foster, který v pondělí 1. června slaví 85 let. Vizionář a milovník inovací začal svou praxi v roce 1967 a stal se jedním z průkopníků udržitelné architektury.

Mezi jeho nejslavnější stavby patří například mrakodrap "okurka" v Londýně, Millenium Bridge nebo One World Trade Center v New Yorku. Podívejte se i na další.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy