Léčí tu nějtěžší případy covidu. Bulovka je ale také skrytým pokladem architektury

TV Architect
11. 10. 2020 7:30
Jen málokterý z nás se při návštěvě nemocnice zkoumavě dívá na architekturu a styl, v jakém je zdravotnické zařízení postaveno. A to je škoda. Například areál Nemocnice na Bulovce vás takřka provede historií moderní architektury 20. století. Jako úplně první zde vyrostl rokokový zámeček, který sloužil jako vychovatelna mravně narušené mládeže.
TV Architect, Skryté poklady architektury: Nemocnice Na Bulovce | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Nejstarší doložené spisy dokazují, že na zdejším kopci stála původně usedlost Bulovka. Její místo nahradil zámeček, který můžete znát pod jménem Rokoska. Na konce 19. století sem byla na převýchovu posílána mládež, kapacitně však už budova nestačila, a tak musela vzniknout nová.

"Budova takzvané Nové vychovatelny byla postavená v letech 1905 až 1907 v neorokokovém stylu. Architektem této budovy byl Jan Kříženecký, to byl bratr známého pražského architekta, profesora Rudolfa Kříženeckého. Ta budova Nové vychovatelny je velice výraznou dominantou této části Prahy a je viditelná ze všech stran," popisuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Podívejte se i na další díl pořadu Skryté poklady architektury, který představuje Obchodní palác Bondy:

Rozmach výstavby

Nemocnice, jak ji známe dnes, se začala budovat v první dekádě 20. století a vznikla hlavně na podnět městského hygienika Františka Procházky. Jako první zde vyrostla malá budova v secesním stylu, kterou vyprojektoval městský architekt František Velich.

Největší rozmach přišel ve 20. letech. Tehdy město pověřilo stavební úřad, aby připravil projekty několika pavilonů. Ty dodnes tvoří jakési jádro nemocnice. Na svědomí jej mají architekti městského stavebního úřadu Vladislav Martínek, Vratislav Lhota a Mečislav Petrů.

"Na nejvyšším bodě se nachází stavba, která zde byla postavena v roce 1927 podle projektu pražského architekta Karla Roštíka. Byl to původně pavilon TBC. To bylo téma, které bylo tehdy velmi aktuální. Dnes ten pavilon slouží jako interna Nemocnice na Bulovce," komentuje historik.

Rozšíření o tři pavilony

Třicátá leta přinesla další rozšíření areálu o tři pavilony. Ty už se nesou v duchu tehdy módního funkcionalistického stylu. Tedy hladké fasády a rovné střechy. Jedná se o dnešní infekční pavilon, radiologický pavilon a architektonicky nejzajímavější budovu dermatovenerologického pavilonu z pera architekta Jana Rosůlka.

"Je ve stylu funkcionalismu, ale architekt tady poprvé použil také barevnou kombinaci, což v té době nebylo obvyklé. Kuriózní na tom je, že sám byl barvoslepý. Nejzajímavější je samozřejmě nízké křídlo, které vybíhá z budovy pavilonu s takovým pilovitým motivem na průčelí - tak, aby všechny ty pokoje byly obráceny ke sluníčku," popisuje Lukeš důmyslné řešení tehdejšího architekta.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy