Léčí tu nějtěžší případy covidu. Bulovka je ale také skrytým pokladem architektury

TV Architect
11. 10. 2020 7:30
Jen málokterý z nás se při návštěvě nemocnice zkoumavě dívá na architekturu a styl, v jakém je zdravotnické zařízení postaveno. A to je škoda. Například areál Nemocnice na Bulovce vás takřka provede historií moderní architektury 20. století. Jako úplně první zde vyrostl rokokový zámeček, který sloužil jako vychovatelna mravně narušené mládeže.
TV Architect, Skryté poklady architektury: Nemocnice Na Bulovce | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Nejstarší doložené spisy dokazují, že na zdejším kopci stála původně usedlost Bulovka. Její místo nahradil zámeček, který můžete znát pod jménem Rokoska. Na konce 19. století sem byla na převýchovu posílána mládež, kapacitně však už budova nestačila, a tak musela vzniknout nová.

"Budova takzvané Nové vychovatelny byla postavená v letech 1905 až 1907 v neorokokovém stylu. Architektem této budovy byl Jan Kříženecký, to byl bratr známého pražského architekta, profesora Rudolfa Kříženeckého. Ta budova Nové vychovatelny je velice výraznou dominantou této části Prahy a je viditelná ze všech stran," popisuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Podívejte se i na další díl pořadu Skryté poklady architektury, který představuje Obchodní palác Bondy:

Rozmach výstavby

Nemocnice, jak ji známe dnes, se začala budovat v první dekádě 20. století a vznikla hlavně na podnět městského hygienika Františka Procházky. Jako první zde vyrostla malá budova v secesním stylu, kterou vyprojektoval městský architekt František Velich.

Největší rozmach přišel ve 20. letech. Tehdy město pověřilo stavební úřad, aby připravil projekty několika pavilonů. Ty dodnes tvoří jakési jádro nemocnice. Na svědomí jej mají architekti městského stavebního úřadu Vladislav Martínek, Vratislav Lhota a Mečislav Petrů.

"Na nejvyšším bodě se nachází stavba, která zde byla postavena v roce 1927 podle projektu pražského architekta Karla Roštíka. Byl to původně pavilon TBC. To bylo téma, které bylo tehdy velmi aktuální. Dnes ten pavilon slouží jako interna Nemocnice na Bulovce," komentuje historik.

Rozšíření o tři pavilony

Třicátá leta přinesla další rozšíření areálu o tři pavilony. Ty už se nesou v duchu tehdy módního funkcionalistického stylu. Tedy hladké fasády a rovné střechy. Jedná se o dnešní infekční pavilon, radiologický pavilon a architektonicky nejzajímavější budovu dermatovenerologického pavilonu z pera architekta Jana Rosůlka.

"Je ve stylu funkcionalismu, ale architekt tady poprvé použil také barevnou kombinaci, což v té době nebylo obvyklé. Kuriózní na tom je, že sám byl barvoslepý. Nejzajímavější je samozřejmě nízké křídlo, které vybíhá z budovy pavilonu s takovým pilovitým motivem na průčelí - tak, aby všechny ty pokoje byly obráceny ke sluníčku," popisuje Lukeš důmyslné řešení tehdejšího architekta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy