Zámek v Hradci nad Moravicí vypadá jako anglické panství. Je téměř celý červený

Zámek v Hradci nad Moravicí vypadá jako anglické panství. Je téměř celý červený
Na kraji prostranství je balkon s krásnými výhledy do okolní krajiny.
Při stavbě zámeckého areálu se architekt inspiroval severoněmeckými gotickými hrady, konkrétně křižáckým Malborkem v dnešním Polsku.
V 80. letech 19. století ho pro šlechtický rod Lichnovských navrhl architekt Alexis Langer. Kníže chtěl takové panství, ve kterém bude moct chovat své anglické plnokrevníky, a tak měl v areálu i několik vedlejších stájí a zázemí pro kočáry.
Ve zrestaurovaném interiéru kdysi býval hospic pro raněné vojáky z první světové války a hospic pro nemohoucí koně.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 6. 2020 8:00
Červený zámek v Hradci nad Moravicí vznikl z bývalých koníren, které v Nízkém Jeseníku navrhl koncem 19. století architekt Alexis Langer. Na kopci s výhledem na krajinu jižního Slezska choval tamní kníže anglické hřebce. Za války sloužily konírny jako nemocnice, za komunismu v nich byl hotel, který však později vyhořel. Až rozsáhlá oprava z loňského roku vrátila zámku původní ráz, podívejte se.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy