Nejlepší stavbou světa je industriální knihovna. Vznikla na nádraží v Nizozemsku

Hlavní nádraží ve městě Tilburg na jihu Nizozemska bude brzy novou turistickou atrakcí. Veřejná knihovna LocHal, která vznikla konverzí vlakové haly z roku 1932, získala nejvyšší ocenění na prestižním festivalu světové architektury v Amsterdamu.
Nejlepší stavbou světa je knihovna. Vznikla na vlakovém nádraží v Nizozemsku | Video: Civic Architects

Nejlepší světová stavba roku je ukázkou toho, že architektura nepodléhá jen jedné funkci. LocHal nebo také veřejný obývák, jak knihovnu nazývají sami Nizozemci, vznikla v nádražní hale na brownfieldu, který svou velikostí připomíná pražské Bubny.

Rozsáhlé pozemky, které vlastnila společnost Dutch Railways Train, před lety odkoupilo samo město s plánem vybudovat na nich novou čtvrť, potažmo druhé centrum obce.

Foto: Civic Architects

S cílem oživit zpustošené pozemky vznikl pod vedením studia Civic Architects plán na důstojné kulturní centrum a veřejnou knihovnu. Bývalé depo inženýři oprostili od všech technických pozůstatků a vytvořili v něm jednotný a čistý prostor.

Foto: Civic Architects

Základ knihovny tvoří čtyři materiály - ocel, beton, sklo a dřevo. Středobodem haly je veřejná čítárna, která se dá pomocí šesti velkometrážních závěsů rychle přeměnit na oddělené posluchárny, výstavní prostor anebo koncertní síň. 

Schody nabízí místa k sezení a výhled na celý prostor. Návštěvník z nich snadno pochopí, kde je výpůjčka knih, studovna nebo privátní prostory. Součástí knihovny je i terasa, kavárna a občerstvení.

Foto: Civic Architects

Mezinárodní porota festivalu ocenila šetrný způsob, jakým architekti přistoupili k historické industriální hale. "Studio našlo potenciál starého a skloubili ho s novým. Přeměna historické haly na veřejnou knihovnu je úžasný počin, který si zaslouží naši pozornost," uvádí porotci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Anglii a Walesu se konají místní volby, nového starostu vybírají i v Londýně

Na mnoha místech Anglie a Walesu se dnes konají místní volby. Nového starostu si zvolí i obyvatelé Londýna. Skotové a Velšané si vyberou i své zástupce v regionálních parlamentech. Velká pozornost je upřena hlavně na skotské volby, které by mohly napovědět, zda je reálné další referendum o nezávislosti Skotska. Volební místnosti se za přísných protiepidemických opatření otevřou v 07:00 místního času (08:00 SELČ) a uzavřou se ve 22:00 (23:00 SELČ).

Británii čeká skutečný supervolební čtvrtek. Místních voleb bude rekordní počet, protože ty které se měly konat před rokem, byly odloženy kvůli koronavirové pandemii. Nově obsazena po dnešku musí být zhruba 5000 křesel ve 145 místních radách jenom v Anglii, kde se bude rovněž volit přímo 14 starostů, včetně toho londýnského.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy